×

Ujście Piaśnicy



Ujście rzeki Piaśnicy w Dębkach

Przyjechaliśmy tutaj na małą jednodniową wycieczkę, ponieważ morze niezależnie od pogody to dla nas zawsze dobry pomysł na spacer. Ujście Piaśnicy znajduję się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. "Cicha, leniwa rzeka, porośnięte bogatą roślinnością brzegi i las tworzący zasłonę przed wiatrem, sprawiają, iż nie można nie podziwiać uroku tego miejsca."  Rzeka wpada do Bałtyku po ok. 7 km od Jeziora Żarnowieckiego z którego wypływa. Warto wiedzieć, że Piaśnica nie ma stałego ujścia, ponieważ zmienia się ono co roku, zależnie od jesiennych sztormów i silnych wschodnich wiatrów. Piaśnica przepływa przez obszar dwóch powiatów województwa pomorskiego: wejherowskiego i puckiego. Bieg zaczyna na obszarze Puszczy Darżlubskiej, a kończy swój bieg przepływając przez szeroką plażę w Dębkach. Rzeka ma swoje źródła w okolicach Kartuz a jej długość to około 93 km.





Z historii Piaśnicy
Rzeka Piaśnica jest także miejscem tragicznych wydarzeń z czasów II Wojny Światowej. W latach 1939-1940, w pobliskim lesie doszło do masowych egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców, w wyniku których zginęło kilka tysięcy osób. Miejsce to jest teraz upamiętnione Pomnikiem Ofiar Zbrodni Piaśnickiej.

Historia zatonięcie statku handlowego General Carleton

Naprzeciw ujścia rzeki Piaśnicy, 27 września 1785 roku podczas sztormu, zatonął brytyjski statek General Carleton. Była tu nagła zmiana pogody z podmuchami bardzo silnego wiatru. Podczas tej sytuacji statek stał na kotwicy w pobliżu brzegu. Niestety większość załogi straciła życie (18 osób), a tylko 3 osoby ocalały. Statek załadowano w Sztokholmie blisko dwa miesiące wcześniej. Podczas tego rejsu miał około 590 ton żelaza, które chciał dostarczyć do Londynu. Wrak statku odkryto w 1989 roku przez Michała Woźniewskiego podczas wypływu i zaczepianiu sieci rybackich. Identyfikację statku można było natychmiast rozpocząć, ponieważ znaleziono dzwon okrętowy z napisem „General Carleton of Whitby 1777”. Odnaleziono także 700 innych zabytków z XVIII wieku, na przykład: elementy wyposażenia, czy przedmioty codziennego użytku, przyrządy nawigacyjne, broń, a także kolekcję roboczej marynarskiej odzieży angielskiej, a także monety, kolekcję klamerek do obuwia.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger