Ostróda - "Perła Mazur"
Dziś zwiedzamy Ostródę
To drugi dzień naszej wycieczki Elbląg- Ostróda.
Miasto to nazywane jest "Perłą Mazur", bo w samej Ostródzie znajduje się 5 jezior, a tuż przy jego granicach kolejnych dziesięć. Jest jednym z 5 największych miast Mazur zachodnich.
W pobliżu znajduję się oddana do użytku w 2012 roku fontanna, której centralnym punktem jest replika rzeźby rybaka, od której rozchodzą się promieniście wodotryski. Wyposażona w system audiowizualny przyciąga wzrok wielobarwnymi pokazami świetlnymi przy dźwiękach muzyki. Efekt wizualny podkreśla dodatkowo granitowo-drewniane otoczenie, wzbogacone nasadami roślinnymi. Połączenie wody, światła i muzyki w pełni i jednocześnie symbolicznie oddaje charakter Ostródy- w szczególności zaś nabrzeża Jeziora Drwęckiego.
W pobliżu fontanny znajduje się lodziarnia z niesamowicie pysznymi lodami jogurtowymi. Naprawdę, nie pamiętam kiedy ostatni raz jadłam lody o tak cudownie wyrazistym smaku,
a w dodatku podane tak jak dla dzieci, czyli z waflowymi: rurką i misiem oraz polewą
(u nas czekoladową).
Bulwar Europejski
Jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc w Ostródzie, położony przy brzegu jeziora Drwęckiego . Dlatego też i my, zaraz po tym jak się "urwaliśmy" 😉 z wycieczki, pomaszerowaliśmy w jego kierunku, bo MY KOCHAMY WODĘ.
Bulwar to ulubione miejsce, po którym spacerują turyści oraz mieszkańcy miasteczka. Przy promenadzie położone są kawiarnie, bary, restauracje oraz wiele atrakcji. Bulwar jest doskonale zaprojektowany, znajduje się tu wiele zadbanych trawników oraz kwietnych rabat. Wzdłuż promenady poustawiane są ławki, a w okresie letnim leżaki. Jest to więc wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu i w pełni zrelaksowanie się. Przy bulwarze położony jest też amfiteatr, który latem tętni życiem. Bulwar Europejski przygotowany jest zarówno dla ruchu pieszego,
jak i rowerowego.
Molo
Pierwszym a zarazem najważniejszym punktem bulwaru jest piękne drewniane molo, które na Mazurach jest największym tego typu obiektem w Polsce. Ma kształt litery L. Długość jego ramion wynosi 50 metrów i 30 metrów, a szerokość 8 metrów. W centralnej części mola stoi charakterystyczna ośmiokątna altanka. Można przysiąść na jednej z licznych na molo ławeczek,
by podziwiać stąd uroki jeziora Drwęckiego. Z mola zobaczymy przepiękną panoramę Jeziora Drwęckiego oraz centrum Ostródy.
Miejsce to ma swój niewątpliwy urok, szczególnie o zachodzie słońca.
Widok z molo na nabrzeże, nad którym odbywają się zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka.
Jezioro Drwęckie
położone w dużej części w Ostródzie jest idealnym miejscem na letni odpoczynek. To jedno
z częściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Jezioro jest duże, jego powierzchnia to ponad 880 hektarów, zaś głębokość liczy 22 metry. Woda w jeziorze jest bardzo czysta - idealna do letnich kąpieli, przy jeziorze dobrze rozbudowana jest infrastruktura. Przy brzegu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego - łódek, kajaków, czy rowerów wodnych. Jest też przystań żeglarska, skąd można udać się w rejs statkiem po jeziorze i podziwiać malownicze krajobrazy.
Rzeka Drwęca (niem. Drewenz)
To najważniejsza rzeka Mazur Zachodnich, która niedaleko molo wpada do Jeziora Drwęckiego. Drwęca jest rzeką średniej wielkości, jest prawym dopływem Wisły. Długość rzeki wynosi 207 km, a powierzchnia dorzecza 5536 km. Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej (Czarci Jar) na wysokości 191 m n.p.m., płynie na południowy zachód i uchodzi do Wisły na wysokości 36,6 m n.p.m., a jej końcowy odcinek stanowi granicę Torunia i Złotorii. Drwęca jest połączona z Zalewem Wiślanym poprzez Kanał Elbląski. Są na niej organizowane spływy kajakowe. Rzeka od 1961 na całej długości jest najdłuższym ichtiologicznym rezerwatem przyrody w Polsce, objęta jest programem Natura 2000 jako specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Drwęcy
i na odcinku od Jajkowa do Brodnicy jako obszar specjalnej ochrony ptaków Bagienna Dolina Drwęcy. Drwęca była rzeką graniczną w latach 1815–1920, oddzielając terytoria zaboru pruskiego
i rosyjskiego.
Ujście Drwęcy do Jeziora Drwęckiego
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka w Ostródzie położona jest na północnym brzegu Jeziora Drwęckiego.
Budowę wieży rozpoczęto w kwietniu 1901 roku, a oddano ją do użytkowania w roku 1902,
w 87 urodziny Żelaznego Kanclerza - Ottona von Bismarcka. Do budynku wieży użyte zostały nieociosane, granitowe bloki, natomiast hall wejściowy został wykonany z surowej cegły (rozebrano go w latach dwudziestych). Przez 4 lata w każde urodziny Ottona palony był ogień w olbrzymiej, miedzianej misie, która znajdowała się na samym szczycie wieży. Na przestrzeni lat wieża kilkukrotnie była remontowana. Pierwszy raz w roku 1923, później w roku 1975 usunięta została płaskorzeźba Bismarcka oraz misa ogniowa. Kolejny remont miał miejsce w roku 1993.
Koszt wieży wyniósł 18 000 marek. Wieża ma 21 metrów wysokości, natomiast jej szerokość wewnętrzna wynosi 4 metry.
Plaża miejska
W pobliżu toru umiejscowiona jest zrewitalizowana plaża miejska z nowymi budynkami socjalno-technicznymi, oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wybudowano również pomosty, dzięki czemu plaża stała się bardziej funkcjonalna i bezpieczna.
Wyciąg dla narciarzy wodnych
Składa się on na szereg atrakcji. Liczący 800m, sterowany elektronicznie z brzegu, może jednocześnie obsłużyć do 9 narciarzy. Cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, przyciągając rzesze zarówno amatorów, jak również profesjonalistów uprawiających tą niezwykłą i oryginalną dyscyplinę sportów wodnych.
Obiad zjedliśmy w "Tawernie" tuż nad kanałem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz