×

Z Szymkiem śledzimy Jego pasje, czyli wycieczka do "Drugiego Katynia", tj. Lasu Piaśnickiego

Jak tu trafiliśmy? Przypadkiem. Otóż pojechaliśmy po naszego nowego pieska - długowłosego owczarka niemieckiego do Połchowa. Dojazd do tej wsi prowadził, jadąc od "dołu", czyli od Redy w kierunku Pucka. Z powrotem natomiast pojechaliśmy "górą", tzn. aby nie jechać tą samą trasą, tylko pooglądać malownicze krajobrazy i małe wioski, a przy okazji zobaczyć coś nowego. 
I tak trafiliśmy do Wielkiej Piaśnicy, która zaskoczyła nas przeraźliwie.



Piaśnica – największe, obok KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu Gdańskim w czasie II wojny światowej. Od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku w Lasach Piaśnickich w pobliżu Wejherowa Niemcy zamordowali od 12 do 14 tysięcy ludzi – przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej, i niemieckiej przywiezione z głębi III Rzeszy. Piaśnica bywa nazywana czasem „małym”, lub „drugim” Katyniem."
 Masowe groby ofiar, miejsca palenia zwłok, kaplica-mauzoleum i pomnik poświęcony zamordowanym zlokalizowane są ok. 9 km na północ od Wejherowa na obszarze 250 ha lasów. Piaśnica jest dziś miejscem uroczystości patriotycznych i Sanktuarium Narodowo-Religijnym. Opiekę nad sanktuarium sprawuje kościół parafialny pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej. W kościele zlokalizowanym w Wejherowie przy ul. Narutowicza 2 znajduje się kaplica poświęcona męczennikom Piaśnicy.

 http://muzeumpiasnickie.pl/piasnica


 

Wielka Piaśnica to niewielka kaszubska wieś leżąca około 10 km od Wejherowa. Pobliskie Lasy Piaśnickie  Niemcy wybrali jako miejsce masowych egzekucji ze względu na dogodny dojazd autobusami i drogą kolejową oraz odludne położenie. Egzekucji dokonywano na terenie lasu, rozległym na ok. 250 km². W drugiej połowie 1944 roku w związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej Niemcy, podobnie zresztą jak w wielu innych miejscach kaźni na Pomorzu, przystąpili do zacierania śladów zbrodni. Do rozkopywania grobów i palenia ciał ofiar zmuszono grupę specjalnie sprowadzonych w tym celu więźniów obozu w Stutthofie, których zamordowano zaraz po zakończeniu pracy. Z tego powodu odnalezienie i upamiętnienie ofiar mordów w Piaśnicy było w latach powojennych mocno utrudnione. Po zakończeniu działań wojennych z inicjatywy Polskiego Związku Zachodniego w dniach 7–22 października 1946 roku przeprowadzono poszukiwania w Lasach Piaśnickich w wyniku, których odnaleziono ślady 30 zbiorowych mogił (z 35 o których wspominali świadkowie). 26 grobów przebadano.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger