Ratusz Staromiejski, czy niedokończony kościół?
Ratusz Staromiejski w Elblągu
Gdy patrzysz na budynek z zewnątrz to tak naprawdę odnieść można wrażenie,
że jest to niedokończony kościół. Styl architektury, w którym ten budynek został wybudowany
to RETROWERSJA. Charakteryzuje się naprawdę bardzo specyficznym wyglądem
i może właśnie dlatego trzeba go zobaczyć.
Otóż, to nieformalna nazwa postmodernistycznego nurtu w polskiej architekturze i urbanistyce przełomu XX i XXI wieku, polegającego na odbudowie starówek, części miast lub poszczególnych kwartałów zabudowy, w zgodzie z dawnym układem i wysokością ulic, ale z bardzo swobodnym potraktowaniem detalu, kolorystyki i z użyciem dużej ilości ornamentyki luźno nawiązującej
do stylów historycznych.
Szczególnie ciekawymi elementami są 2 makiety, które można w nim zobaczyć:
1 Makieta to XVII-wieczny Elbląg
To typowy, piękny stan zabudowy Elbląga w XVII wieku, wykonany z 200-letniego drzewa lipowego. Setki kamieniczek, układ ulic zgodny z planem z 1635 r., ale i tereny zielone oraz trakty wodne. Tak prezentuje się makieta, którą specjalnie dla swojego miasta rodzinnego wykonał Hans Joachim Pfau.
2 makieta to rekonstrukcja Zamku Wysokiego
Nie jest to jednak idealna rekonstrukcja, szkiców, zbiorów i zapisków na temat tej budowli zebrano do tej pory niewiele. Tę makietę również wykonał elblążanin Hans Joachim Pfau. Zamek był jednym z najpotężniejszych zamków krzyżackich. To na jego bazie powstał Zamek Krzyżacki w Malborku. Zamek został zburzony ponad 500 lat temu. Budowa tej makiety trwała cztery miesiące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz