Dżem wiśniowy i Czarek, który podjada nam wisienki
Wiśnie umyć, wydrylować (najszybciej i wygodniej za pomocą drylownicy). Włożyć do dużego garnka z grubym dnem, dodać cukier, sok z cytryny i wymieszać. Odstawić na około 30 - 60 minut, aż owoce zaczną puszczać sok. Zagotować na małym ogniu co chwilę delikatnie mieszając, następnie zebrać utworzoną pianę. Gotować przez ok. 10 minut na małym ogniu, następnie odstawić na 4 godziny. Po tym czasie znów zagotować owoce i pogotować jeszcze przez ok. 30 minut. Odstawić do następnego dnia. Kolejnego dnia gotować dżem do uzyskania odpowiedniej konsystencji, na wolnym ogniu, co chwilę mieszając. Nakładać gorący do słoików i odwracać do góry dnem. Po całkowitym ostudzeniu można już dżem odwrócić i wstawić do piwnicy lub spiżarki.
Wskazówka: Aby przyspieszyć gotowanie dżemu, czyli wygotowywanie soku w celu jego zagęszczenia, można sok z dżemu odlać do buteleczek lub do słoiczków i wykorzystać go w zimie jako gotowy sok wiśniowy do rozcieńczania z wodą.
Porada: Dżem możecie też zrobić z wykorzystaniem cukru żelującego. Ta forma ma tę zaletę, że jest odpowiednio gęsty bez długiego gotowania. Dzięki temu owoce zachowują też dużo "świeżości".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz