Galaretka z mięty i cytryny
Jak zapewne wiecie mięta to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych jako dodatek do klasycznych herbat. Ja sama pamiętam ją z dzieciństwa jako herbatkę którą mama podawała nam kiedy mnie i brata bolał brzuszek. Już wtedy uwielbiałam jej zapach. Teraz w swoim ogrodzie mam 11 odmian mięty i niektórym pozwalam się panoszyć jak chce, jest ona bowiem bardzo ekspansywna. Jednak nam to w ogóle nie przeszkadza, bo miejsca w ogrodzie czy sadzie mamy dużo. Za to ona odwdzięcza się nam swoim cudownym orzeźwiającym zapachem, który rozchodzi się przy każdym przejściu obok niej.
Galaretka z mięty i cytryny
SKŁADNIKI:
- 1 litr wody
- 200g mięty
- 1 cytryna
- 2 łyżki cukru
- 1 saszetka żelfixu 2:1
- Zielony barwnik spożywczy
WYKONANIE:
Miętę (listki z gałązkami) opłukać, cytrynę wyszorować i sparzyć wrzątkiem. W garnku umieścić umyte gałązki mięty, dodać pokrojoną na półplasterki lub w kostkę cytrynę i zalać gorącą wodą. Gotować 20 minut doprowadzając do wrzenia. Zmniejszyć gaz (prąd) i pod przykryciem pogotować 20-30 minut pod przykryciem. Garnek odstawić do ostudzenia. W tym czasie napar nabierze mocy, czyli stanie się bardziej intensywny. Powstały wywar przecedzić przez gęste sito lub gazę aby otrzymać klarowny płyn. Ponownie podgrzać dodając cukier. Następnie dodaj środek żelujący na samym końcu gotowania, dobrze wymieszaj i gotuj jeszcze przez 2-3 minuty. Na końcu dodać odrobinkę zielonego barwnika aby galaretka miała ładny kolor. Galaretkę przelać do wyparzonych słoiczków, zakręcić i odstawić do góry dnem. Ja zawsze z doświadczenia pasteryzuje 15-20 minut.
ETYKIETY NA SŁOIKI ZNAJDZIESZ TUTAJ:
Mięta używana jest:
- jako środek pobudzający pracę mózgu znana była już w starożytności – to dlatego filozofowie greccy nosili wianki ze świeżych gałązek mięty
- jako środek odświeżający – nacierano nią stoły przed ucztami
- jako zioło antyseptyczne – służyła do balsamowania zwłok
- i do… zapewnienia wierności małżeńskiej - według mitologii greckiej mięta powstała w wyniku… zdrady małżeńskiej. Otóż Hades, zwykle wierny mąż, miał romans z nimfą Minte. Dowiedziała się o tym Persefona, jego żona, wygnała nimfę z podziemi i zamieniła w zioło mięty.
Mięta pieprzowa
To najczęściej stosowany u nas gatunek mięty – (Mentha pi-peri¬ta) powstała niecałe 400 lat temu w Anglii – w wyniku przypadkowej krzyżówki kilku dzikich odmian. Bardzo łatwo można ją hodować w domu w doniczce lub w ogródku ziołowym – jest rośliną mało wymagającą i odporną na nasz klimat. Świeże liście stosuje ją także do:
- napojów orzeźwiających
- deserów
- do sosów (np. sos miętowy bardzo popularny w Wielkiej Brytanii)
- do zaparzania leczniczego naparu. Pamiętajmy jedynie, aby listki zerwane z krzaczka zamoczyć na kilka minut w wodzie z octem, który pozbawi ją różnych „żyjątek” a później wypłukać pod bieżącą wodą.
Herbata z mięty
- pomaga na dolegliwości układu pokarmowego – działa rozkurczowo i zwiększa przepływ żółci – niezbędnej do sprawnego trawienia tłuszczów. Redukuje wzdęcia i oczyszcza wątrobę
- ułatwia zasypianie – ma właściwości uspokajające i rozluźniające
- pomaga przy przeziębieniu i grypie – łagodzi ból gardła, jest dobrym środkiem wykrztuśnym i „odtyka” zatkany nos
- dzięki właściwościom dezynfekującym stosuje się ją do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych oraz do odświeżenia oddechu
- według ludowych wierzeń mięta przyciąga pieniądze (wystarczy do portfela włożyć listek mięty), odgania z domu złą energię i jest dobrym sposobem na wierność małżeńską: „Gdzie mięta w jedwabiu schowana, tam w małżeństwie wierność zachowana.”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz