Ryba z Czarnówka - skarb na skalę europejską
W Wieży Ciśnień znajduje się eksponat wyjątkowy na skalę Europy. To mający ok. 1800 lat eksponat świetnie się zachował i jest archeologiczną perełką.
Szklana ryba
Szklane naczynie w kształcie ryby (tzw. szklana ryba) odkryto na stanowisku w Czarnówku w grobie młodej kobiety pochowanej tu pod koniec II wieku n.e. Jest to najlepiej zachowane naczynie tego typu na świecie. Podobne przedmioty znajdziemy w zbiorach Musée Guimet w Paryżu (Francja), Römisch-Germanisches Museum w Kolonii (Niemcy) oraz Corning Museum of Glass w Nowym Jorku. Naczynie z Czarnówka wykonano z niemal bezbarwnego szkła, o lekko zielonkawym zabarwieniu, co świadczy o wyjątkowym kunszcie wytwórcy. Zapewne ryba „narodziła się” w którymś ze słynnych warsztatów Cesarstwa Rzymskiego na Bliskim Wschodzie lub w stolicy rzymskiej prowincji Germania Inferior – dzisiejszej Kolonii w Niemczech. Do czego służyło tak fantazyjne naczynie? Prawdopodobnie był to flakon na perfumy.
Cmentarzysko w Czarnówku
to największa i najbogatsza nekropolia prahistoryczna i wczesnośredniowieczna w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii Europy Środkowej i północnej. Pierwsze badania wykopaliskowe na tym cmentarzysku przeprowadziła od roku 1973 do roku 2000 mgr Dorota Rudnicka z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Łącznie rozpoznano wtedy obszar ok. 50 arów, na którym zarejestrowano 443 groby (szkieletowe i ciałopalne). .Znajdują się tu pochówki ludności kultury pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza. Cmentarzysko jest birytualne, czyli znajdują się na nim zarówno pochówki ciałopalne, jak i szkieletowe. Jest też w tej chwili największą, całkowicie przebadaną nekropolią z późnej starożytności w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii tej części kontynentu. Wiele wykopanych tam przedmiotów można oglądać na wystawach w Muzeum w Lęborku oraz w Wieży Ciśnień.
Najciekawszym obiektem okazał się pochówek kobiecy. W wyposażenie grobu wchodziły 2 brązowe bransolety, srebrne paciorki oraz 4 brązowe zapinki, w tym jedna wyjątkowa. Zaskakująca fibula ma formę zoomorficzną i przedstawia byka. Datowana jest na przełom II i III wieku n.e. W Czarnówku jest to pierwsze znalezisko tego typu. Najsłynniejszym znaleziskiem z Czarnówka jest właśnie szklana ryba, znaleziona w jednym z grobów podczas badań w 2015 roku. Według archeologów takie znalezisko świadczy o wysokiej pozycji społecznej młodej dziewczyny, w której grobie złożono szklany przedmiot.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz