×

"Ten kto zje karpia w Wigilię, będzie cieszył się długim życiem" - symbole świąt



Znaczenie potraw wigilijnych


Na świątecznym stole zazwyczaj pojawia się 12 potraw wigilijnych, co stanowi symboliczne nawiązanie do dwunastu apostołów czy dwunastu miesięcy roku. Wszystkich dań trzeba koniecznie spróbować, by zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku. Co powinno znaleźć się wśród 12 potraw wigilijnych? 


Barszcz z uszkami

Aromatyczny barszcz czerwony z uszkami z farszem z kapusty i grzybów leśnych to podstawowy element wigilijnego menu. Czerwona barwa barszczu symbolizuje dobroć i miłość. Ma zapewnić urodę, a ponadto zapewnia powodzenie i pomyślność.



Paszteciki z kapustą i grzybami

Małe bułeczki z postnym nadzieniem z kapusty i grzybów podaje się zazwyczaj do barszczu zamiast uszek. Są one symbolem obfitości i bogactwa.  Tradycja ludowa mówiła, że wszystko z lasu pochodziło „nie z tego świata”, tak więc grzyby posiadały magiczną moc i podczas wigilii miały zapewnić szczęście i dostatek domownikom. Bowiem, jak głosi legenda: grzyby to placki św. Piotra, które porzucił w lesie, gdy próbował przed swoim Panem ukryć, że je zjada, a które na pamiątkę wybaczenia mu przez Jezusa rosną na pożytek zwykłych ludzi.



Karp

Ryba to symbol płodności oraz odrodzenia. Zapewnia spokój w kolejnym, nadchodzącym roku, warto więc karpia spróbować.  Karp to nieodzowna część wigilijnego stołu, a podanie go w galarecie nawiązuje do tradycji kultywowania postu i wstrzemięźliwości w okresie przedświątecznym, który to jest mocno zakorzeniony w polskiej kulturze. Karp, jako tradycyjna potrawa wigilijna znana jest od lat 50. XX w. Symbolizuje on długowieczność, bo tradycja głosi, że "ten, kto zje karpia w Wigilię, będzie cieszył się długim życiem" Co ciekawsze, zasuszone rybie łuski były noszone w portfelu i miały zapewniać dostatek przez cały rok



Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi, wypełnione kapustą i grzybami, są symbolem dobrobytu i życia w dostatku. Ten pyszny, postny dodatek do wigilii jest przygotowywany przed świętami, a lepienie pierogów to dla wielu czas rozmów i spotkań z najbliższymi.



Ryba

Różnorodne ryby (np. śledź, pstrąg) są symbolem chrześcijaństwa. To także hołd dla postu, jakiego dotrzymywano przed Bożym Narodzeniem. W ludowej symbolice ryba jest symbolem płodności i nowego życia. W wierze chrześcijańskiej jest znakiem Jezusa Chrystusa, a konkretnie odradzania się i chrztu. Jej obecność na stole wigilijnym miała również zapewniać harmonię i spokój w nowym roku liturgicznym.



Kapusta z grochem

Kapusta z grochem to potrawa wypełniona nie tylko smakiem, ale także symboliką. Groch oznacza bogactwo, a kapusta – zdrowie i dobrobyt. Według prastarych wierzeń, kapusta kiszona miała chronić od złego, a także zapewnić witalność i siłę na wiosnę.



Kutia

Kutia to danie najczęściej wykonywane z takich składników jak mak, pszenica, kasza, miód, orzechy i suszone owoce. To część tradycji wschodniosłowiańskich i symbol urodzaju. Dodatkowo kutia symbolizuje pojednanie z Bogiem, bo pszenica, która znajduje się także w kutii, symbolizuje nieśmiertelność. Migdały, które również dodaje się do kutii, symbolizują radość i mądrośćOrzechy to symbol szczęścia i spokojnego snu.



Kluski z makiem albo makowiec

Kluski z makiem są symbolem dostatku i bogactwa, a mak – życzeniem szczęścia i dobrobytu w nadciągającym roku. Mak symbolizuje zdrowie, dostatek, bogactwo i urodzaj. Dodatkowo makowiec symbolizuje łączność świata żywych ze światem zmarłych.



Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa to klasyczne danie, które podkreśla znaczenie rolnictwa i obfitości plonów ziemi. Dla pokoleń Polaków sałatka jarzynowa jest niemal symbolem klimatu Świąt i jednym z lepiej pamiętanych smaków dzieciństwa.



Piernik

Staropolski piernik tradycyjnie szykowało się już po Wszystkich Świętych, a pieczono przed Wigilią. Długo dojrzewający piernik to symbol wytrwałości, dobrobytu i szczęścia. Istnieje też przesąd, że kto natrafi na kawałek piernika ze śliwkami, ten będzie miał dużo energii i sił życiowych. Zatem nie zapomnijcie dodać śliwek do piernika! Śliwki są symbolem harmonii umysłu.




Kompot z suszu

Kompot z suszu to odświętny napój, a jednocześnie symbol obfitości i bogactwa plonów. Napój ten symbolizuje pokój, miłość i zdrowie. Ludowe przesądy głoszą, że suszone śliwki symbolizowały szczęście i pomyślność, jabłka miłość i zdrowie, z kolei gruszki miały zagwarantować długie życie.



Chleb

O symbolice chleba słyszymy już przy okazji świąt wielkanocnych, bo przecież to jeden z tych produktów, które wkładamy do wielkanocnego koszyka. A co symbolizuje na święta Bożego Narodzenia? Dobrobyt, pomyślność i mądrość życiową. Siłę do podejmowania dobrych decyzji.



Niektóre zdjęcia pochodzą za strony:
https://deliciousmagazine.pl/12-wigilijnych-potraw-a-kazda-z-nich-ma-szczegolne-znaczenie-czyli-o-symbolice-swiatecznych-potraw-slow-kilka,6968088116038144a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger