Ryba po grecku
- ok. 1 kg filetów świeżej ryby, według tradycji dorsza (może być też mrożona)
- mąka pszenna do obtoczenia ryby
- sól i pieprz
- olej do smażenia
- 4 średnie marchewki
- 2 pietruszki
- 1 duży por
- 2 duże cebule
- pół szklanki wody - 125 ml
- 4 łyżki koncentratu lub przecieru pomidorowego
- przyprawy: łyżeczka soli, 3 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, łyżeczka słodkiej papryki
- 1/5 szklanki oleju roślinnego
Do zrobienia ryby po grecku wybrać filety najlepiej ze świeżej ryby. Według naszych tradycji jest to dorsz, ale niekoniecznie. Ważne, aby ryba była biała (morszczuk, miruna, mintaj). Świeże filety wystarczy przepłukać pod zimną wodą i osuszyć dobrze na ręczniku papierowym. Pokroić na mniejsze kawałki. Szerokość kawałków zależy od wielkości ryby. Mogą mieć np. 5cm. Oprószyć je z obu stron solą i pieprzem.
Wskazówka:
Inaczej postępujemy z rybą mrożoną, którą musimy wcześniej rozmrozić. Proces ten przyśpieszy zarówno wcześniejsze wyjęcie jej z zamrażarki, jak i płukanie mrożonej pod zimną wodą, która zmyje glazurę z ryby. Ją także trzeba osuszyć na ręczniku papierowym odciskając dłońmi nadmiar wody.
Na duży talerz lub miskę wysypać mąkę. Obtaczać w niej kawałki ryby i smażyć na rozgrzanym tłuszczu na średniej mocy palnika do lekkiego zbrązowienia ok. 3-5 minut z każdej strony.
Wskazówka:
Jeżeli podczas smażenia zaczyna przypalać się mąka z panierki to trzeba usunąć ją ostrożnie papierowym ręcznikiem i wlać nową partię oleju.
Następnie przygotować warzywa: białą część pora z kawałkiem zielonej najpierw przekroić wzdłuż a potem w półplasterki. Cebulę pokroić w półtalarki lub ćwierć talarki. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebule i pora. Chwilę podsmażyć, następnie dodać pozostałe warzywa starte na tarce o dużych oczkach. Dodać też ziele angielskie, liście laurowe, słodką paprykę i sól. Wlać ok. pół szklanki wody, całość zamieszać i przykryć pokrywką. Warzywa dusić na małej mocy palnika przez około 20 minut. Doprawić koncentratem i wymieszać całość. Smażyć chwilę bez przykrycia do momentu aż warzywa będą miękkie.
Rybę układaj w misce i przekładaj warzywami warstwa po warstwie. Ostatnią warstwą mają być warzywa. Rybę po grecku można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. W chłodnym miejscu (lodówce) rybę można przechowywać 4 dni.
Wskazówka:
Ryby nie należy przechowywać pod przykryciem i w plastikowej misce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz