×

Wieniec adwentowy, czyli co oznaczają 4 świece


Wieniec adwentowy ma bogatą historię i znaczenie. Niezależnie od tego może być piękną przedświąteczną dekoracją domu, która umili i wzbogaci oczekiwanie na Święta. Wykonując wieniec adwentowy, możecie odejść nieco od tradycji i stworzyć dekorację, która idealnie wpasuje się w styl Waszego mieszkania. 


Wieniec adwentowy, 

czyli wszystko co musisz o nim wiedzieć


Wieniec adwentowy jest pierwszą oznaką nadchodzących Świąt i często pierwszą świąteczną ozdobą, jaka wykonuje się w wielu domach. Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. 



Co oznacza wieniec adwentowy?

Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność, życie wieczne oraz to, że Bóg jest wieczny i nie ma początku ani końca.

 Gałązki wiecznie zielonego drzewka iglastego to symbol życia i wspólnoty.



Cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu symbolizują zbliżanie się do prawdziwej światłości, czyli do Jezusa Chrystusa.

Każda świeca z osobna oznacza: 

Pierwsza - NADZIEJA

Druga – POKÓJ

Trzecia – RADOŚĆ

Czwarta - MIŁOŚĆ



 Jaka jest historia wieńca adwentowego?

Historia wieńca adwentowego sięga 1939 roku i zaczyna się od Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa, który prowadził świetlicę dla sierot w Hamburgu. By umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wzbogacić wystrój świetlicy, w pomieszczeniu zawiesił duże drewniane koło i umieścił na nim 24 świece adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalił pierwszą świecę. Każdego kolejnego dnia aż do Bożego Narodzenia, gromadząc się przy modlitwie, zapalali kolejne płomienie. Tradycja ta pozostała żywa do dziś, zmniejszyła się tylko liczba świec – zamiast 24 zapalamy 4, po jednej w każdą niedzielę adwentu. W 2020 roku pierwszą świecę adwentową zapaliliśmy 29 listopada.



Jak wygląda wieniec adwentowy?

Dziś wieńce adwentowe są dużo mniejsze niż pierwowzór, który musiał pomieścić aż 24 świece. Podstawą ozdoby są gałązki drzewa lub krzewu iglastego ułożone w okrąg – zwykle wykorzystuje się do tego świerk, sosnę, cyprysik, jodłę czy cis. Na tak stworzonym kole mocuje się cztery świece o dowolnym kształcie. Wieniec można dowolnie udekorować przy pomocy szyszek, owoców, małych bombek czy kolorowych wstążek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger