×

Poddąbie, czyli skąd się biorą kamienie na plaży?


Skąd się biorą kamienie na plaży?



Kiedy spacerujemy po naszych nadmorskich plażach nieraz zastanawiamy się skąd na nich leży tyle kamieni.  Niektóre są piękne i gładkie, kolorowe i posiadają ciekawe kształty. Nam, starym bywalcom plaż wydaje się, że są one tam od zawsze. Jednak prawda jest taka, że każdy ten mały cud natury posiada swoją własną historię.



Jak powstają kamienie?
Kamień to jeden ze składników Ziemi. Powstał on miliony lat temu w wyniku różnych procesów geologicznych i chemicznych. Głównym źródłem tworzenia nowych skał jest magmowa erupcja – wybuch lawy lub popiołu wulkanicznego. Gdy magma ucieka z wnętrza Ziemi przez szczeliny w jej powierzchni (czyli działanie trzęsień ziemi), styka się ze środowiskiem atmosferycznym o niższej temperaturze. W rezultacie dochodzi do szybkiego ochłodzenia substancji gazowych zawartych we wnętrzu Ziemi oraz krystalizacji minerałów znajdujących się tam również pod wpływem obniżonej temperatury otoczenia.

Twardnienie i tworzenie się skał
Twardniejąca magma po długim czasie przekształca się w kamienne materiały, które zaczynają układać się warstwowo. W ten sposób powstaje nowa skala – lawa lub popiół wulkaniczny.

Proces erozji i transportu
Kiedy już powstaną te skały, to jak trafiają one na plaże? Odpowiedzią jest proces erozji oraz transportu przez rzeki lub morza. Niezliczone czynniki takie jak deszcze, wichury czy zmiany temperatury działają na powierzchnię Ziemi. Te siły natury stopniowo niszczą skalne formacje i spychają je do dolin rzecznych bądź oceanów.




Rzeki jako transporter kamieni
Rzeki odgrywają istotną rolę w transporcie różnego rodzaju materiału geologicznego. Zmywając ziemię z brzegów, płynące strumienie przenoszą ze sobą również mniejsze fragmenty skalne: żwirki, kamyki itd., aż docierają do ujścia – najczęściej oceanu albo innego dużego akweniu słodkowodnego (jezioro).

Morskie fale- kolejna część podróży
Gdy razem z nurtem dotrą do morza, morskie fale przejmują kontrolę nad dalszym transportem. One toczą nasze kamienie na plaże i tam układają je w charakterystyczne dla siebie formacje.

Kamienie wreszcie docierają na nasze piękne plaże!
Po wielu latach podróży przez rzeki i morza, nasi kamyki docierają na piękne plaże. W międzyczasie podlegały one różnym oddziaływaniom środowiska – erozji, tarcia oraz wpływowi innych czynników atmosferycznych.

Gładkość kamieni
Podczas swojej przygody z naturą skała zostaje stopniowo szlifowana przez ruch fal oraz kontakt ze znajdującymi się już na brzegach innymi kamieniami. To powoduje uzyskanie gładkiej powierzchni – jednej z najbardziej charakterystycznych cech skal znalezionych na plażach.




Różnorodność kształtów
Każdy kamienny fragment ma swój indywidualny wygląd wynikającym zarówno ze skali geologicznego ukształtowania jak również odmiennej struktury mineralogicznej posiadanej przed przetransportowaniem go do miejsca ostatecznego odpoczynku . Dzięki temu możemy cieszyć oczy niepowtarzalną różnorodnością ich barw i wzorów ściśle wiążących się z rodzajem skamieniałości. Kamienie na plażach to niesamowite dzieła natury. Powstają one w wyniku procesów geologicznych i chemicznych, a następnie są transportowane przez rzeki i morza. Po wielu latach podróży docierają na piękne plaże, gdzie podlegają dalszej erozji oraz tarciu spowodowanemu ruchem fal. Dzięki temu każdy kamień ma unikalny kształt i gładką powierzchnię.

My podczas spaceru w Poddąbiu szukaliśmy kamieni w kształcie serc i wierzcie mi... są takie :-)

Serce 1


Serce 2


Serce 3






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger