Zupa gołąbkowa
Zupa gołąbkowa
To pomysł na szybki i pyszny obiad. Dodatkowo zupa jest bardzo gęsta i sycąca, idealna na chłodniejsze dni. Wielu z nas będzie kojarzyć się z polską tradycją, czyli po prostu z uwielbianymi przez wielu gołąbkami, ale w tym przypadku ryż możecie zamienić także na dowolną kaszę.
SKŁADNIKI:
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej lub wieprzowo-wołowej
- ok. 700g kapusty
- 2 średnie cebule
- ok. 200-250 g marchewki
- 1 puszka krojonych pomidorów - 400 g
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 litry wody lub bulionu warzywnego
- 1/2 szkl. ryżu
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 duże liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 płaskie łyżki słodkiej papryki
- po płaskiej łyżce soli i cukru
- łyżka majeranku
- płaska łyżeczka pieprzu
WYKONANIE:
Na patelni rozgrzać łyżkę oleju i przełożyć na nią mięso mielone. Dodać również przyprawy: 2 płaskie łyżki słodkiej papryki, po płaskiej łyżce soli i cukru, łyżkę majeranku i płaską łyżeczkę pieprzu. Całość dokładnie wymieszać.
Smażyć na średniej mocy palnika aż mięso się całkowicie zamknie. Następnie odstawić na bok. Do garnka o pojemności nie mniejszej niż 6L, w którym będzie się gotować się zupa wlać łyżkę oleju. Cebulę obrać i posiekać w małą kostkę lub w piórka i dodać ją do garnka, w którym rozgrzał się olej. Podsmażyć na małej mocy palnika do czasu aż się zeszkli. Co jakiś czas zamieszać aby się nie przypaliła. W trakcie smażenia cebuli obrać marchewki i pokroić je w małą kosteczkę Dodać je do cebuli. Od momentu wrzucenia cebuli do momentu dodania marchewki powinno minąć ok. 10 minut. Z kapusty zdjąć wierzchnie liście z kapusty oraz usunąć twardy głąb. Poszatkować ją i wsypać do garnka z cebulą i marchewką.
Dodać też dwa duże liście laurowe oraz cztery ziarna ziela angielskiego. Do garnka wlać dwa litry wody lub bulionu warzywnego. Garnek przykryć przykrywką i gotować całość przez 15 minut na średniej mocy palnika. Po tym czasie do zupy dodać puszkę pomidorów oraz suchy ryż. Zupę gotować jeszcze około 15 minut.
Na koniec dodać jeszcze mięso mielone z patelni oraz cztery łyżki koncentratu pomidorowego. Całość zamieszać i jeśli trzeba doprawić.
Wskazówka:
Należy pamiętać, że ryż dodany do zupy mocno pęcznieje i zagęszcza zupę. Jeśli więc wolicie zwarty ryż, to należy ugotować go osobno i dodawać na talerze dopiero podczas podawania zupy na stół. Dodatkowo, każde podgrzanie zupy będzie powodowało jeszcze większe rozpadanie się ryżu i jej zagęszczanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz