Gulasz wieprzowy, ulubiony mojego męża
Gulasz wieprzowy, ulubiony mojego męża
Bardzo dobrze komponuje się z dowolną kaszą, np. pęczkiem, gryczaną, bulgur czy (jak u mnie) z orkiszową, ale można go zjeść także z ziemniakami, kluskami czy kopytkami.
- 1 kg łopatki wieprzowej (może być też szynka lub karkówka)
- 2 średnie czerwone papryki - 500 g
- 2 duże marchewki - 300 g
- 3 średnie cebule - 300 g (może też być por)
- 4 duże ząbki czosnku
- 70 g smalcu wieprzowego lub gęsiego
- 2 szklanki bulionu warzywnego lub mięsnego - 500 ml
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- przyprawy: 2 łyżki słodkiej papryki, po pół łyżeczki soli i pieprzu, szczypta chili
Mięso pokroić na nieduże kawałki ok. 2x2 cm (na łopatce wychodzi najsmaczniejszy). Wrzucić je do miski i wsypać przyprawy: 2 łyżki słodkiej papryki, po pół łyżeczki soli i pieprzu oraz szczyptę chili. Cztery duże ząbki czosnku obrać i przepuścić przez praskę. Dokładnie wymieszać mięso z przyprawami i czosnkiem.
Nagrzać dużą i głęboką patelnię i roztopić na niej 20 gramów smalcu wieprzowego lub oleju. Na patelnię wyłożyć kawałki mięsa. Podsmażać je na trochę wyższej niż średnia mocy palnika przez 25 minut bez przykrycia. Co jakiś czas zamieszać.
W trakcie smażenia mięsa przygotować warzywa. Nagrzać średniej wielkości patelnię i wlać olej. Wsypać obraną i pokrojoną na półplasterki lub półćwiartki cebule (pora w krążki). Podsmażać ją przez ok. pięć minut a następnie dodać obrane i pokrojone w plasterki lub półplasterki marchewki. Całość wymieszać i podsmażać na trochę niższej niż średnia moc palnika przez kolejne 15 minut bez przykrycia. Co kilka minut zamieszać. Po tym czasie dodać oczyszczone z gniazd nasiennych i pokrojone na mniejsze, kwadratowe kawałki papryki ok. 1x1 lub 1,5x 1,5 cm. Warzywa zamieszać i smażyć jeszcze 10 minut.
Następnie warzywa z patelni przełożyć na głęboką patelnię z podsmażonym mięsem. Wlać dwie szklanki domowego bulionu warzywnego lub mięsnego. Gulasz wymieszać dokładnie i gotować aż mięso będzie mięciutkie na małej mocy palnika pod przykryciem. Na koniec do gulaszu dodać koncentrat pomidorowy. Ja nie dałam go wcale, ale gulasz z dodatkiem koncentratu zrobi się bardziej gęsty i zawiesisty.
Dodatkowo można go jeszcze bardziej zagęścić przez dodanie do niego mąki ziemniaczanej. Wówczas płaską łyżkę mąki ziemniaczanej wymieszać dokładnie z kilkoma łyżkami wody lub bulionu i wlać do lekko mrugającego gulaszu. Od razu zamieszać gulasz. Wyłączyć po około jednej minucie od dodania wody ze skrobią. Sos w gulaszu powinien zgęstnieć i zrobić się bardziej szklisty. Na koniec sprawdzić smak gulaszu i ewentualnie jeszcze doprawić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz