×

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie


 Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie


Rola jaką odegrał w polskiej historii Mazurek Dąbrowskiego i jego autor, doprowadziły do podjęcia decyzji o utworzeniu w 1978 roku pierwszego na świecie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w którym 29 września 1747 roku na świat przyszedł Józef Rufin Wybicki. Zarówno tematyka zbiorów jak i charakter organizowanych wydarzeń związane są w pełni z promocją postaw patriotycznych i ugruntowaniu świadomości tożsamości narodowej. Zadanie zorganizowania nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku powierzono historykowi Józefowi Błaszkowskiemu.
W 2015 roku nastąpiła zmiana aranżacji wystaw stałych i dodatkowe wzbogacenie ich o obiekty wypożyczone z takich instytucji jak Zamek Królewski w Warszawie czy Muzeum Wojska Polskiego. Eksponowane zbiory zostały podzielone na trzy wystawy stałe: “Józef Wybicki i jego czasy”, “Losy Mazurka Dąbrowskiego” oraz “Polskie Symbole Narodowe”.
Orzeł Biały, barwy narodowe oraz hymn przetrwały liczne burze dziejowe, w tym liczne wojny, okres zaborów i próby wynarodowienia Polaków. Są niezwykle istotną częścią naszej kultury i stanowią podstawę naszej tożsamości narodowej.



Józef Wybicki

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala urodził się 29 września 1747 roku w Będominie, w rodzinie średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Ojciec Józefa, Piotr Wybicki, właściciel Będomina, Będominka oraz części Lubania i Mściszewic był sądowym ziemskim mirachowskim. Matka Konstancja z Lniskich, córka sędziego ziemskiego mirachowskiego Jana Lniskiego herbu Ostoja. Józef miał liczne rodzeństwo, jego starszy brat został księdzem, cztery z siedmiu sióstr wstąpiły do zakonu. Pierwsze nauki pobierał u swojego stryja Franciszka, który był proboszczem w pobliskich Skarszewach.
Józef Wybicki znany przede wszystkim jako autor “Mazurka Dąbrowskiego” był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia - wybitny humanista, prawnik, pedagog, geograf, poseł, senator, szambelan królewski, działacz społeczny i polityczny, poeta, pisarz dramatyczny, a nawet autor oper. 














































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger