×

Kanał Raduni? ...a to Ci ciekawostka




Kanał Raduni? ...a to Ci ciekawostka


Położenie: Gdańsk, Dzielnica Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Jedną z atrakcji podczas pobytu w Gdańsku było wpłynięcie do Kanału Raduni. Ciekawostką jest fakt, że Radunia jest moją i męża ulubioną rzeką. Co roku jeździmy na Kaszuby do Ostrzyc, by z przystani tuż przy Jeziorze Ostrzyckim  przepłynąć się właśnie  Radunią. 




Kanał Raduni zwany kiedyś Młyńskim to zabytkowy, sztuczny przekop Raduni o długości 13,5 km. Ma on początek w Starej Raduni, w Pruszczu Gdańskim, a uchodzi do Motławy w Gdańsku. Płynie przez Pruszcz Gdański i Gdańsk.
Do kanału wpłynęliśmy pod Mostem Wapienniczym, który jest jednym z 27 mostów kołowych nad kanałem. Woda w kanale niemal stała w miejscu. Był on wąski, że mogliśmy niemal odbijać się od jego brzegów. Płynęło się leniwie i wyjątkowo spokojnie. 




Co ciekawe kanał jest wybitnym średniowiecznym dziełem inżynierskim, zbudowanym przez Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwany Krzyżakami, w latach 1338–1356. Pierwszym etapem powstania Kanału było przeprowadzenie w 1338 r. nowego koryta Raduni na odcinku od Pruszcza Gdańskiego aż do Motławy w centrum Gdańska. Przez teren Starego Miasta przeprowadzono je tzw. Kanałem Młyńskim. Dzięki kanałowi, po pierwsze zapewniono w ten sposób zaopatrzenie miasta w wodę pitną, po drugie nad kanałem ulokowano młyny zakonne, po trzecie zaś jedna z odnóg kanału zasilała w wodę fosę zamkową. Spadek tego kanału, a co za tym idzie siła jego wód, okazały się zbyt małe. W 1356 r. ­władze krzyżackie zbudowały na odcinku od Oruni, do ujścia nowy, większy kanał.


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger