×

Tczew... moje rozczarowanie



Tczew... moje rozczarowanie


To pierwsze miasto, które zwiedziliśmy podczas 2-dniowej wycieczki naszego Klubu Turystyki Pieszej i Krajoznawczej "Po horyzont".

Jest on jednym z najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim. Pierwsza wzmianka źródłowa o osadzie Trsow kojarzona z Tczewem pochodzi z 1198 r.



Osobiście wyobrażałam sobie, że tak duże miasto jak Tczew jest warte tego aby je zwiedzić... a jednak rozczarowałam się. Koszmarnie zniszczone i zaniedbane Stare Miasto z mnóstwem pozamykanych sklepów czy lokali oraz Bulwary Nadwiślane pozbawione dodatkowych atrakcji. Mimo to, poniżej przedstawiam Wam miejsca które zwiedziliśmy:


Fabryka Sztuk

To miejsce na mapie kulturalnej Tczewa, w którym można zwiedzić interesujące wystawy, wysłuchać klimatycznego koncertu, wziąć udział w warsztatach artystycznych czy też zrealizować autorski pomysł z dziedziny sztuki. 



Ratusz

Jego funkcję spełnia okazały gmach wybudowany w stylu neogotyckim z początku XX wieku, zbudowany jako siedziba starostwa. Mieści się przy placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to siedziba Urzędu Miejskiego i tczewskiego samorządu – Rady Miejskiej i Zarządu Miasta.




Poczta Polska

Okazały neogotycki budynek poczty z 1905 roku powstał według projektu Karola Hempla. 





Miejska Biblioteka Publiczna - dawne więzienie o ostrym rygorze



Mural 3D na Starym Mieście 

Malunek nawiązuje i pasuje stylistyką do Starego Miasta. Znajduje się na kamienicy przy ulicy Podmurnej 12, gdzie mieści się filia Fabryki Sztuk. To miejsce bardzo uczęszczane, koło parkingu przy ulicy Łaziennej, w pobliżu skweru Schaflera.



Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie 

To najstarszy zabytek w mieście. Pochodzi z XIII wieku. Jest to trzynawowa świątynia zbudowana w stylu nadwiślańskiego gotyku z barokowym wystrojem wnętrz. W 1993 r., podczas remontu, odkryte zostały trzy zamurowane wnęki, a w niszach ujawniły się kolejne warstwy malowideł. Najstarsza z nich, pochodząca z XV w. to fresk świętych niewiast: Katarzyny, Elżbiety, Heleny, Ireny, Jadwigi Śląskiej, Genowefy i Doroty. Każda ze świętych trzyma w dłoniach swoje atrybuty – wrzeciono, koszyk, kościół, krzyż itp. Rzadko w średniowiecznej sztuce sakralnej przedstawiano wyłącznie postacie kobiet. Farę kilkakrotnie niszczyły pożary. W 1982 r. spłonęła najwyższa część wieży – drewniana dzwonnica. Po odbudowie szczyt wieży jest murowany. Znajdują się tam, umieszczone w 1985 r., cztery dzwony: Odkupiciel Człowieka, Maryja, Jan Paweł II oraz Wacław.





Pozostałości murów obronnych

Tczew już w XII w. był otoczony wałami o konstrukcji ziemno-drewnianej. W XIV w. wybudowano nowe mury obronne z cegły, wzmocnione basztami i wieżami. Ich długość wynosiła około 1270 m. W XVI w. miasto miało 5 bram, w tym 2 furty oraz 12 wież i umocnionych baszt. Po XIV-wiecznych murach przetrwały do dziś jedynie fragmenty przy ul. Zamkowej, Wodnej, Rybackiej, Podmurnej, Krótkiej i J. Dąbrowskiego.




Ławeczka z wizerunkiem Romana Landowskiego

To ławeczka znanego kociewskiego pisarza, publicysty i regionalisty - Romana Landowskiego. Stoi u skweru różanego (rozwidlenie ul. Mickiewicza i Krótkiej), na deptaku przy ul. Dąbrowskiego. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Czesław Gajda.
Roman Landowski - znany poeta, prozaik i publicysta. Urodził się w 1937 roku w Świeciu nad Wisłą, a od 1950 roku mieszkał w Tczewie. Zmarł 22 sierpnia 2007 roku. Był jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Kociewskiego Kantoru Edytorskiego oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Sugestia". Założył również teatr poezji i publicystyki Scena Literacka "Propozycje", który prowadził w latach 1964 - 1975. Był między innymi: księgarzem, bibliotekarzem i edytorem. Kierował również redakcją "Kociewskiego Magazynu Regionalnego". Jego praca zawodowa i działalność społeczna na stałe wpisała się w życie Tczewa. Za zaangażowanie na rzecz Tczewa i regionu kociewskiego oraz promocje naszego miasta i twórczość pisarską został uhonorowany, w 2003 roku, tytułem Honorowego Obywatela Miasta. W dorobku literackim posiada 14 książek, w tym 3 powieści (Ziemia czeka na dłoń, Wyrok u Wszystkich Świętych, Powrót do miejsc pamiętanych), 2 wznawiane zbiory baśni i podań pomorskich (Jasna i Dersław, Łabędzi lot Damroki), 3 tomiki poetyckie (oprócz debiutu - Wychodzenie z mroku, Muzyka na wierzby i płowiejące niwy, Skrócone powtórki z pejzażu) oraz kilka  książkowych publikacji eseistycznych.




Stare Miasto

Układ lokacyjny Starego Miasta przetrwał od czasów średniowiecza niewiele zmieniwszy się przez wieki. Stare, wąskie ulice: Garncarska, Kościelna, Podmurna, Rybacka i Zamkowa zachowały nie tylko swoje nazwy lecz i urok minionych stuleci.
Plac Hallera jest centralnym punktem Starego Miasta Tczewa. Otaczające go secesyjne kamienice pochodzą z XIX i XX w. Ciekawostką może być fakt, że większość z nich ustawiono na średniowiecznych fundamentach.






Cztery pory roku

Cztery postacie - alegorie pór roku - zdobią fasadę budynku przy placu Hallera 8. Teraz co kwartał - postać przypominająca o danej porze roku - pojawia się na płycie staromiejskiego rynku.
Historia domu przy ul. Hallera 8, na którym stoją charakterystyczne figury, rozpoczyna się w 1605 roku. Od schyłku XIX wieku budynek był już w rękach tczewskich ewangelików. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech budynku są właśnie alegoryczne figury - od lewej: wiosna, lato, jesień i zima. Kopie rzeźb można oglądać w tczewskiej Fabryce Sztuk. Pomnik wiosny to nie jedyna niespodzianką, którą szykują władze miasta na ten rok. Na Starym Mieście ma pojawić się ławeczka z rzeźbą jednej z zasłużonych dla Tczewa postaci.




Jan Reinhold Forster 

Do najwybitniejszych dawnych mieszkańców miasta należał Jan Reinhold Forster (1729-1798), znany geograf i przyrodnik, uczestnik drugiej wyprawy kpt. J. Cooka dookoła świata. Do dzisiaj istnieje kamienica, w której się urodził (pl. Hallera 4).





Kościół św. Stanisława Kostki 

Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie - świątynia wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim, z charakterystyczną ośmioboczną wieżą. Obecny jej hełm pochodzi z 1 połowy XIX wieku. Po wybudowaniu pozostawała pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, potem św. Mikołaja. Dzisiaj nosi imię św. Stanisława Kostki. Jest to kościół jednonawowy, sklepiony. W jego wnętrzu zachował się częściowo wystrój z końca XVII wieku.





Zabytkowe mosty przez Wisłę

Wiślane mosty stanowią szczególną atrakcję Tczewa. Jako pierwszy, w latach 1851-1857, powstał most drogowy i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości). Jego budowa kosztowała 4 miliony talarów. Kamień węgielny pod budowę położył Fryderyk Wilhelm IV. Most początkowo miał dziesięć wież i dwie bramy wjazdowe z pięknymi portalami – do dzisiaj pozostały jedynie cztery wieże. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało most tczewski za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffel’a). Drugi most, kolejowy, powstał w latach 1888-1890.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger