×

W Atelier Quantum Jarosława Kukowskiego




W Atelier Quantum Jarosława Kukowskiego 
na Starym Mieście w Tczewie


Jedną z atrakcji podczas naszej wycieczki do Tczewa była wizyta w Atelier Quantum.  Znajduje się ono w otoczeniu staromiejskich kamienic przy ulicy Podgórnej. To miejsce stworzone przez czołowego polskiego surrealistę Jarosława Kukowskiego. Ta Pracownia artystyczna jest też miejscem spotkań ludzi sztuki. 

Jarosław Kukowski (ur. 11 kwietnia 1972 w Tczewie) polski malarz współczesny, designer, juror międzynarodowych konkursów artystycznych jest jednym z najbardziej wpływowych polskich surrealistów, który mieszka i tworzy w Tczewie, gdzie prowadzi również własną szkołę malarstwa. Brał On udział w prawie stu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w paryskim Luwrze czy na Art. Expo w Nowym Jorku. Teraz promuje sztukę w swoim rodzinnym mieście. Jego prace wystawiane były m.in. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego – Królikarni, California Modern Art Gallery w San Francisco, Nowym Jorku (Art Expo), SOHO Studios w Miami, BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles.





W 2003 r prezentowane były również w serii wystaw zbiorowych wraz z malarstwem takich twórców jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Salvador Dali, Jan Stanisławski, Wojciech Weiss, w salonach wystawienniczych Rempexu. Od 2004 na wystawach zbiorowych: Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Maksymilian Gierymski, Juliusz Kossak, Olga Boznańska. Od 20 lat prowadzi własną szkołę malarstwa, a jego uczniowie osiągają znaczące sukcesy na rynku wystawienniczym, prezentując swoje prace w galeriach oraz muzeach, polskich i zagranicznych. Organizator wielu wystaw zbiorowych oraz plenerów malarskich. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.




Ważniejsze cykle prac malarskich to: „Sny” „NieSny” „Freski” „Złota Seria” „Dotyk Człowieka” „Arrasy” „Metamorfoza” „Pater Noster”




Seria „Memento” Jarosława Kukowskiego to czterowymiarowe instalacje artystyczne, będące połączeniem rzeźby, malarstwa i działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Proces twórczy jest długotrwały, więc instalacji powstaje najwyżej kilka rocznie. Cykl ten jest rozwinięciem malarskiej serii „Freski” kontynuowanej od lat 90-tych. Zegary jako niepowtarzalne dzieła sztuki były wystawiane wraz z obrazami Kukowskiego w licznych galeriach i muzeach, m.in w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, gdzie prezentowane są jako ekspozycja stała obok jedynej w Polsce Biblii Gutenberga.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger