×

Niełatwe chwile...



Niełatwe chwile...

Wypadek w pracy 12 marca sprawił, że moja ręka każdego dnia sprawiała i sprawia mi mnóstwo problemów. Tylko dzięki lekowi na ból neuropatyczny wytrzymałam do 21 czerwca, chociaż ostatnie 2 tygodnie to była praca okraszona łzami i nacierającym, coraz większym bólem. Kiedy trafiłam wreszcie do dr Filipa Dąbrowskiego - wysokiej klasy chirurga ręki, było mi już wszystko jedno. Tak też Mu powiedziałam: "niech Pan robi wszystko co trzeba byle to wreszcie się skończyło" I jaki był efekt? Dwie blokady w nadgarstek jednocześnie, zapisanie na USG i zwolnienie od razu na 2 miesiące!!! Nie wiedziałam nawet, że tak można, a doktor na to: "że tak trzeba", inaczej ręka nigdy się nie wyleczy. Faktycznie, ostatnie tygodnie w pracy były wybitnie ciężkie, robiliśmy artykuły których najbardziej nie znosimy, bo są koszmarnie ciężkie.
Miało to być zwykłe skręcenie nadgarstka a okazało się, że rezonans wykazał uszkodzenie więzadła promieniowo- księżycowego i łódeczkowo-księżycowego, podejrzenie uszkodzenia więzadła promieniowo-księżycowego oraz uszkodzenia chrząstki trójkątnej od strony przyśrodkowej, a dr Dąbrowski powiedział, że uraz spowodował rozległy stan zapalny, który trzeba najpierw wyleczyć, aby móc dopiero po ok. 2 tygodniach zrobić UUG i dalej... zobaczy co robić. Obecny stan nazwał 

Chorobą De Quervaina

określana również jako zespół De Quervaina, to inaczej zaciskające zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki. Przedział ten mieści się w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej i zawiera ścięgna mięśni odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka wraz z pochewkami. Za przyczynę przyjmuje się przewlekły uraz i przeciążenia ścięgien. Choroba De Quervaina to schorzenie, które dotyka ścięgien w okolicy tabakierki anatomicznej. Jest to forma stanu zapalnego ścięgien biegnących wzdłuż nadgarstka po stronie kciuka i przyczepiających się do podstawy kciuka. Zapalenie dotyczy mięśnia odwodziciela długiego kciuka i mięśnia prostownika krótkiego kciuka. Są to dwa główne ścięgna, które pomagają w oddalaniu kciuka od palca wskazującego oraz w prostowaniu się kciuka. Ścięgna te są składowymi mięśni przedramienia, ograniczają tzw. tabakierkę anatomiczną. 

Stan zapalny pochewek ścięgien powoduje ból i tkliwość wzdłuż nadgarstka po stronie kciuka. Jest szczególnie odczuwalny podczas: poruszania kciukiem, składania dłoni w pięść, chwytania czegoś, obracania nadgarstka lub podnoszenia czegoś z rękami przed sobą i kciukami skierowanymi do góry. Schorzenie to zostało nazwane na cześć szwajcarskiego chirurga, Fritza de Quervaina, który jako pierwszy je opisał w 1895 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger