×

Pachołek... magiczne Czarcie Wzgórze



Pachołek... magiczne Czarcie Wzgórze

Jak się tu znaleźliśmy?
Otóż, wracając od Pana dr Filipa Dąbrowskiego - chirurga ręki jak zawsze chcieliśmy wykorzystać fakt, że jesteśmy w Trójmieście i mamy wolny dzień. Po ostatnich wieżach widokowych na które się wdrapaliśmy postanowiliśmy zaliczyć i tę. Tym bardziej, że bardzo często mijamy ją, kiedy jedziemy do Gdańska😉


 


Ta 15-metrowa wieża o nazwie Tomasz znajduje się w Gdańsku Oliwie tuż obok oliwskiego ZOO, nad ulicami Spacerową i Opacką na wzgórzu o nazwie Pachołek, który ma ok. 100,8 m wysokości. Wieża została otwarta w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. 




Miejsce ponoć jest magiczne,  a to ze względu na pozytywne promieniowanie. Poza tym, po osiedleniu się w pobliżu Zakonu Cystersów, miejsce to nazwano Czarcim Wzgórzem. Celem było odstraszenie ciekawskich od odwiedzania tego prawdopodobnie pogańskiego miejsca kultu.Na zboczu góry znajduje się ogromny głaz, zwany Diabelskim Kamieniem. Kto chce, niech wierzy lub nie - upuścił go tutaj diabeł , który miał nim zniszczyć pobliski klasztor. Ale mu nie wyszło - i bardzo dobrze. Ze znanych i słynnych wchodził na to wzgórze król pruski, Fryderyk Wilhelm III.



Po raz pierwszy z nazwą „Pachołek”, a ściślej rzecz biorąc „Pacholkenberg” można zetknąć się w 1734 roku, kiedy Gdańsk oblegany był przez wspierających Augusta III Sasa Rosjan, usiłujących schwytać chroniącego się w mieście Stanisława Leszczyńskiego. Wówczas przeor klasztoru cystersów Iwo Roweder po objeździe klasztornych włości zanotował, iż na górze zwanej Pachołek natknął się na posterunek Moskali, gdzie został zatrzymany i przesłuchany. Pochodzenie osobliwej nazwy wzgórza nie jest jasne. Być może, swoje miano wzniesienie zawdzięcza konstrukcji chroniącej przed deszczem klasztorną służbę, czyli pachołków wypasających w oliwskich lasach trzodę.



Pachołek, który był w rękach cysterskiego opactwa od 1186 roku, pod koniec XVIII wieku wszedł we własność pruskiego rządu. W 1793 roku został wydzierżawiony przez oliwskiego opata i biskupa warmińskiego Karla Hohenzollerna-Hechingena, od którego imienia utworzono nową nazwę – Karlsberg (niem. Góra Karola).



Punkt widokowy nosi imię Tomasza – na cześć zasłużonego miłośnika Oliwy Tomasza Struga, a jego otwarciu towarzyszył występ cenionego gdańskiego poety Tadeusza Dziewanowskiego. Uczestnicy otwarcia wysłuchali też ciekawej opowieści na temat dziejów wzgórza Pachołek, zaprezentowanej przez historyka i filozofa dra. Krzysztofa Dowgiałłę. 


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger