Jedziemy z mamą do Ustki
Jedziemy z mamą do Ustki
Wybrałyśmy się z mamą do Ustki, ponieważ musiałam zapisać się na rehabilitację
a przy okazji wykorzystałyśmy ten dzień aby pospacerować... i zjeść mamy wymarzoną od dawna rybkę, czyli dorsza z masełkiem czosnkowym... pycha. Mimo, iż w Ustce ryby sprzedają wszędzie to w "Mar-Hub Ustka" dorsz jest prawdziwą specjalnością. W tym punkcie zawsze jest kolejka oczekujących, by zjeść tę właśnie rybkę, dlatego wykorzystałyśmy czas, kiedy punkt dopiero co został otwarty i chętnych jeszcze prawie nie było i... zjadłyśmy, oczywiście delektując się przy tym dorsza z masełkiem czosnkowym, frytkami i surówką. Kto jeszcze nie odwiedził "Mar-Hub-a" , niech koniecznie to zrobi, bo nie będzie żałował :-)
Spacerując odwiedziłyśmy też usteckie tężnie, ponieważ mimo iż razem z mężem często bywamy w Ustce to ani my ani mama nigdy tu nie byliśmy. Ku naszemu zaskoczeniu, nie zrobiły na nas wrażenia. Zapewne zniechęcająco oddział na nas widok "pijaczków" przesiadujących wewnątrz tężni.
Dorsz w Mar-Hub-ie"
Sezonowy rachunek. Już drugi rok jak ceny przerażają na paragonach i ich wysokości są opisywane w Internecie.
Ustecka tężnia solankowa
Obiekt znajduje się w Parku Usteckich Stoczniowców, przy ul. Marynarki Polskiej.
Tężnia pracuje automatycznie w godzinach 8.00 – 22.00. Obiekt czynny będzie przez 8 miesięcy w roku a solanka będzie wymieniana co dwa miesiące.
Aerozol jaki wdychamy wewnątrz tężni bogaty jest w mikroelementy. W ciągu jednej godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu jak podczas 3 dni plażowania.
Tężnie solankowe – na jakie choroby?
Korzystając z tężni solankowej odciążamy pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.
Działanie tężni
Obiekt wyposażony w elektryczno-hydrauliczne automatycznie sterowane urządzenia technologiczne rozprowadzające solankę ze zbiornika na wiązki tarniny dla uzyskania aerozolu solankowego oraz zbierające spływającą solankę na powrót do zbiornika solanki (po oczyszczeniu i dezynfekcji UV). Tarnina ułożona jest pod niewielkim kątem odbiegającym od poziomu w dół wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej, po której spływa solanka w obiegu zamkniętym.
Obiekt dostosowany jest do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Przypomnijmy, że w tym tradycyjnym obiekcie przyrodoleczniczym wykorzystywane jest naturalne bogactwo Ustki – woda solankowa, pozyskiwana z miejscowego złoża leczniczego „Ustka1”. Z solanki korzystamy dzięki uprzejmości Łukasza de Lubicz – Szeliskiego, prezesa Uzdrowiska Ustka Sp. o.o. – właściciela ujęcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz