×

Nalewka lawendowa do herbatki


Nalewka lawendowa do herbatki


18.07 Lawenda roślina ozdobna uwielbiana naprawdę przez wiele wiele osób. Jej fioletowe kwiaty zdobią nie tylko ogrody, ale też tarasy, balkony i domowe parapety. Ja mam ich ok. 20 krzaczków. Co ważne, lawenda to także jedna z najstarszych ziół. Kwiaty tej byliny mogą być składnikami pysznej, łatwej do przyrządzenia domowej nalewki. Nalewka ta przez inhalacyjne właściwości lawendy ma ziołowy smak. Dlatego też nie każdemu będzie smakować, ale dodana do herbatki smakuje wybornie.



  SKŁADNIKI:  

  • 7 łyżek kwiatów lawendy suszonej
  • 1 litr wódki 40%
  • 400 g miodu naturalnego, np. lipowego
  • 3 duże cytryny
  • 1 pomarańcza
  • 4 goździki
  • 3 szczypty imbiru


  WYKONANIE:  

Na dnie szklanego słoja układamy pocięte cytryny i pomarańczę, które wcześniej obraliśmy ze skórki (niektórzy radzą sparzyć je przed obieraniem). 



Owoce lekko uciskamy, aby wypuściły trochę soku po czym wsypujemy kwiaty suszonej lawendy, goździki i imbir. 



Wszystko zalewamy alkoholem. 



Słoik odkładamy w ciemne miejsce – możemy nim od czasu do czasu potrząsnąć, aby składniki lepiej się wymieszały. 



Po dwóch tygodniach dodajemy miodu i odstawiamy na jeszcze jeden tydzień. Po tym czasie przelewamy płyn przez gazę i filtrujemy, a następnie wlewamy do butelek i odstawiamy nalewkę do leżakowania.




Nalewka z lawendy nadaję się do picia już po miesiącu od zaczęcia leżakowania, choć jak to z nalewkami bywa – im dłużej tym lepiej. Przyjęło się, że jest najlepsza po około jednym roku. Gotowy trunek powinien mieć ciemno-żółtą barwę!



Lawenda należy do bardzo pożytecznych roślin. Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia), którą spotyka się pod nazwami lawenda wonna czy też lawenda bławatek. Surowcami zielarskimi z niej pozyskiwanymi są olejek eteryczny, kwiaty i ziele. 




Wskazówka
Zbiór jej kwiatów przeprowadza się kilkakrotnie – najczęściej w drugiej połowie lipca i w sierpniu. Należy to robić o poranku lub późniejszym popołudniem, aby ostre słońce nie powodowało zbyt mocnego parowania olejku eterycznego z ciętej przez nas rośliny.



Niekiedy możemy znaleźć zalecenia picia jej przy dolegliwościach takich jak: podwyższona nerwowość, 
napięcie mięśni, 
skurcze mięśni 
czy wzdęcia.
 Dodatkowo ma pomagać przy bólach głowy i depresji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger