Nalewka malinowa
Kocham maliny za ich pyszny smak i ten oszałamiająco piękny zapach. A nigdy jeszcze nie robiłam z nich nalewki. Do jej wykonania namówił mnie mój mąż widząc ile malin jest na naszych krzakach. Nalewka ta jest wyjątkowo aromatyczna i smakowita. Ponadto ma piękny czerwony kolor i właściwości prozdrowotne podobne do domowego soku malinowego.
Podczas długich, chłodnych, jesienno-zimowych wieczorów nalewka z malin będzie doskonałym sposobem na wzmocnienie i rozgrzanie a przy tym jest pyszna. Jej aromat sprawi, że choć na chwilę wrócimy myślami do słonecznego lata.
Jak widzisz, nalewka z malin posiada ogromne właściwości wpływające pozytywnie na nasz organizm. Dlatego właśnie w każdej domowej spiżarni powinna znaleźć się chociaż niewielka karafka tego malinowego trunku😉
- 1 kg dojrzałych malin
- 0,5 l spirytusu (95%)
- 0,5 l wódki (40%)
- 0,4 kg cukru
WYKONANIE:
Maliny oczyścić i pozbawić szypułek, wsypać do słoika
a następnie zalać spirytusem i wódką. Owoce powinny być w całości przykryte alkoholem.
Zamknąć słój i postawić w ciepłym miejscu na 5-6 dni. Pamiętaj aby przynajmniej raz dziennie wstrząsnąć słojem, dzięki czemu alkohol dobrze spenetruje wszystkie owoce. Po upływie 5-6 dni zlać cały płyn ze słoja do butelki, a pozostałe w nim maliny zasypać cukrem i ponownie wstrząsnąć dobrze zawartością słoja, aby cukier dobrze rozprowadził się wśród owoców. Już teraz zlany alkohol powinien mieć rewelacyjny malinowy zapach. Kiedy cukier w 100% się rozpuści zlać powstały syrop, a pozostałe w słoju maliny spróbować dodatkowo odcisnąć, aby uzyskać jeszcze więcej wartościowego płynu. Następnie połączyć syrop z przygotowanym kilka dni wcześniej nalewem i rozlać nalewkę do butelek.
Trunek odstawić w ciemne i raczej chłodne miejsce na minimum trzy miesiące. Idealna nalewka malinowa powinna mieć piękny czerwony kolor, a także być klarowna.
Właściwości nalewki malinowej
Właściwości zdrowotne nalewki z malin są bardzo niedoceniane.
1. Nalewka malinowa jest przede wszystkim zbawienna podczas początkowych oznak przeziębienia. W szczególności przy bólu gardła. Ma działanie pobudzające nasze gruczoły potowe, dzięki czemu wzmaga pocenie się, co jest doskonałym sposobem na walkę z gorączką. Malinowa nalewka, dzięki dużej zawartości kwasów organicznych, jest też silnym środkiem detoksykującym nasz organizm. Sam sok z malin słynie jako płynny antybiotyk, doskonały podczas przeziębień, czy grypy. Za pewne nie raz, słyszałeś od mamy, babci i innych osób podczas przeziębienia „napij się herbatki z sokiem malinowym”. W nalewce, efekt ten jest wręcz podwójny. Dzięki temu, że aby wykonać nalewkę z malin, owoce nie są poddawane obróbce termicznej, przez co nie tracą swoich zbawiennych właściwości.
2. Warto również wiedzieć, że posiada również właściwości ściągające i przeciwzapalne. Dzięki temu, Doskonale powstrzymuje wszelkie problemy żołądkowe. A dzięki właściwościom bakteriobójczym, nalewka malinowa z powodzeniem może być stosowana w biegunce, czy podczas problemów żołądkowych wywołanych bakteriami.
3. Warto również wspomnieć, że te małe, czerwone, niepozorne owoce, to niesamowita bomba witaminowa i mineralna. Zawierają miedzy innymi: żelazo, potas, magnez, wapń i miedź. To właśnie dzięki temu, nalewka z malin wspiera naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa serce (oczywiście w niewielkich ilościach).
4. Nalewka z malin, posiada również właściwości rozkurczające. Dzięki temu łagodzi bóle menstruacyjne, czy dolegliwości związane z czasem przekwitania, czyli menopauzy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz