×

Moja mieszanka warzywna na zimę do zamrożenia

 

Moja mieszanka warzywna na zimę mrożona


Jak co roku, wykopaliśmy niemal wszystkie warzywa z naszego "warzywniaka" i jak co roku przygotowaliśmy je do mrożenia. Podobnie jak wiele osób, które posiadają ogródki uważam, że mrożenie warzyw to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie ich smaku, konsystencji, koloru i właściwości odżywczych przez długi czas. Lubię mieć kilka woreczków z warzywną zawartością w zanadrzu. Staną się świetną bazą wyśmienitego posiłku w sytuacjach, kiedy nie mamy zbyt wielu czasu na gotowanie. Dla mnie najważniejsze jest wtedy to, że nie trzeba już ich myć i obierać! Taka mieszanka nie wymaga rozmrażania – wystarczy wrzucić ją do wrzątku, na patelnię lub do gotującej się potrawy, np. zupy lub sosu i po chwili gotowania... gotowe!


Dlaczego warto mrozić warzywa na zimę?

Otóż, można korzystać z bogactwa sezonowych produktów w momencie, kiedy są najsmaczniejsze, najbardziej dorodne i co tu dużo mówić najtańsze. Ominą nas częste wyprawy do sklepu, a w naszych zapasach zawsze będzie coś, z czego uda się wyczarować smaczny posiłek.



Jakie mrozić warzywa?

Należy wybierać tylko ładne okazy, bez przebarwień, wgnieceń czy śladów psucia. Za każdym razem trzeba je dokładnie przejrzeć.  Do mrożenia nadają się: szpinak, jarmuż, brukselka, fasolka szparagowa, cukinia, zielony groszek, marchew, bób, brokuł, kalafior, kukurydza, papryka, pietruszka, por, seler korzeniowy razem z natką, lubczyk, natkę pietruszki i koperku. Należy unikać mrożenia: czosnku, cebuli, ogórków, bakłażanów i pomidorów. Zadbać o to, by warzywa przed mrożeniem mogły przeschnąć.


  SKŁADNIKI:  

  • korzenie marchewki
  • korzenie pietruszki 
  • korzenie selerów
  • por
  • natka selera korzeniowego
  • natka lubczyku
  • natka koperku
  • natka pietruszki




  WYKONANIE:  

Jak przygotować warzywa? Ja robię to tak: wszystkie warzywa bardzo dokładnie myję, tak aby nie było na nich ani grama ziemi. Marchewki, pietruszki, korzenie selerów ścieram za pomocą robota kuchennego z tarczami do ścierania. Osiągam wielkość wiórków podobną do tych, które otrzymujemy ścierając warzywa na zwykłej ręcznej tarce o dużych oczkach. Pory (białe części z niewielką częścią zielonej) kroję w plasterki, natkę selera korzeniowego i liście lubczyku kroję bardzo drobno w cienkie paseczki. Z natką pietruszki i koperku postępuję podobnie. Wszystko mieszam bardzo dokładnie w dużej misce. 


Następnie szykuję dowolne woreczki strunowe. Ja co roku korzystam z woreczków, z "Ikei" o o pojemności 1L, ale nadadzą się każde inne woreczki ze struną.



Do każdego woreczka wkładam mieszankę warzyw do 1/2 , ale częściej do 2/3 jego pojemności. 



Potem bardzo dokładnie ściskam każdy woreczek wypychając powietrze i zaciskam strunę. Pustą część woreczka podwijam pod spód.



Wskazówka:

Przygotowane mieszanki najlepiej przechowywać w wielorazowych woreczkach strunowych. Zajmują mniej miejsca niż twarde pojemniki na żywność. Mieszanki przechowujemy w zamrażalniku do 6 miesięcy. Jeśli przygotujcie różne mieszanki warzywne nie zapomnijmy podpisać opakowań Przyda się też informacja, co jest w środku i kiedy miks został włożony do zamrażalnika.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger