Domowa kostka rosołowa... musisz ją mieć!
Domowa zupa nie musi wiązać się z długim przygotowaniem bulionu warzywnego. Gotowanie będzie znacznie przyspieszone, gdy skorzystacie z domowej kostki rosołowej. Do jej przygotowania warto użyć aromatycznych ziół, świeżych warzyw i wedle upodobań esencjonalnych przypraw. Domowa kostka rosołowa jest prostą w przygyotowaniu bazą do zup, którą możesz zrobić w większej ilości, poporcjować, zamrozić i wykorzystać wtedy, kiedy potrzebujesz. Kostki rosołowe to bardzo popularny produkt. Niektórzy nie wyobrażają sobie zupy bez dodania do niej kupnych kostek rosołowych.
Zrezygnujcie zatem ze sklepowych kostek o kiepskim składzie, a w zamian przygotujcie domową kostkę rosołową w większej ilości. Smak domowej kostki rosołowej na pewno będzie różnił się nieco od sklepowych kostek, ze względu na to, że domową bazę do zupy przygotowujemy ze świeżych składników i nie dodajemy do niej żadnych polepszaczy.
Skład kupnej kostki rosołowej to:
sól, wzmacniacze smaku (glutaminian monosodowy, 5′-RYBONUKLEOTYDY disodowe), olej palmowy, skrobia ziemniaczana, aromaty (z PSZENICĄ, SELEREM), całkowicie utwardzony tłuszcz palmowy, cukier, tłuszcz drobiowy 2%, przyprawy, liść pietruszki, suszone warzywa 0,5% (cebula, marchew), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), suszone mięso z kury 0,1%, przeciwutleniacz (LECYTYNY).
SKŁADNIKI:
- 2 korzenie pietruszki
- 4 marchewki
- 4-5 łodyg selera naciowego
- por
- 2 małe listki selera naciowego
- 3 cebule
- 8 ząbków czosnku
- 1 mały korzeń selera
- 1 pęczek natki pietruszki
- 2 szklanki wody
- 4 łyżeczki soli
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 5 liści laurowych
- 1 łyżeczka kurkumy
- 3 łyżki oliwy
WYKONANIE:
Warzywa dokładnie umyć i obrać.
Następnie pokroić: marchewkę, seler i pietruszkę w kostkę do 2x2, seler naciowy i por w krążki i półkrążki, cebulę i czosnek w drobną kostkę a natkę posiekać drobno.
Pokrojone warzywa wrzucić do garnka o szerokim dnie, zalać wodą i dusić pod przykryciem pół godziny.
Dodać przyprawy i dusić kolejne 5 minut.
Zblendować, ale wcześniej wyciągnąć liście laurowe.
Przełożyć do foremek lub do słoiczka i poczekać aż wystygnie. Niezależnie od tego, czy przygotujesz kostki mięsne czy warzywne kostki rosołowe własnej roboty, najlepiej przechowywać je w zamrażarce do 3 miesięcy, a w lodówce do miesiąca. Dzięki temu zachowają świeżość i będą gotowe do użycia w każdej chwili. Kostki w zamrażarce można przechowywać w standardowych pojemnikach na kostki lodu, które ułatwiają ich porcjowanie. Jeśli jednak preferujesz przechowywanie w lodówce, możesz przygotowaną pastę przełożyć do małych słoiczkach i przechowywać w lodówce w niezagotowanych słoiczkach bez pasteryzowania.
Z tej porcji wyszło mi tyle ile widać na zdjęciu poniżej, czyli 2 pojemniczki na kostki lodu i 4, 5 słoiczka po musztardzie "Kamis"a.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz