×

Geograficzny środek polskiego wybrzeża, NAPRAWDĘ ???



Geograficzny środek polskiego wybrzeża,

 NAPRAWDĘ???


Święto 11 listopada spędziliśmy na plaży w miejscowości Wicie i okolicy. To był rześki, ale bezdeszczowy dzień, żal więc było go nie wykorzystać na przyjemny nadmorski spacer.
Tym razem pojechaliśmy w miejsce, w którym nigdy nie byliśmy, do małej wypoczynkowej wsi położonej jednocześnie nad morzem, jeziorem i kanałem.
Zaparkowaliśmy tuż przy samym głównym zejściu na plażę na skrzyżowaniu ulic Morskiej i Plażowej, obok którego ustawiony w 2012 roku jest kamień. Umieszczona na nim tabliczka, błędnie informuje, że Wicie znajduje się na geograficznym środku polskiego wybrzeża. Choć informacja ta nie jest dokładna, kamień ten stał się lokalną atrakcją i elementem, który przyciąga uwagę turystów. Więcej na temat prawdy o geograficznym środku polskiego wybrzeża znajdziecie tutaj:



Wicie 
to mała, letniskowa, nadmorska miejscowość położona między Darłowem a Jarosławcem. Miejscowość zlokalizowana jest między nadmorskimi wydmami od północy a podmokłymi i bagnistymi łąkami od strony południowej i od strony jeziora Kopań. Wicie jest obszarem objętym programem ochrony środowiska natura 2000.





Wybetonowanym zejściem dotarliśmy na plażę. Betonowe obrzeża wzdłuż przejścia pokrywa ciekawy mural obrazujący uliczkę domków.




Plaża w Wiciu z najczystszą wodą morską na wybrzeżu
to największy atrybut tej nadmorskiej miejscowości. Wielką zaletą Wicia jest fakt, iż jest ono wysunięte względem Mielna i Ustki o ponad 5 km w głąb morza. Dzięki temu tutejsza linia brzegowa ma dostęp do otwartego morza, a to przekłada się na ciągłe, niczym niezaburzone, dynamiczne falowanie morza oraz chłodniejszą niż w innych miejscach polskiego wybrzeża wodę. Czynnikom tym Wicie zawdzięcza to, iż nie zakwitają tu toksyczne sinice. Woda morska w Wiciu jest bakteriologicznie czysta, co potwierdzają co roku dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Kąpieliska w Wiciu są jednymi z najczystszych na całym polskim wybrzeżu.




Kiedy weszliśmy na plażę naszym oczom ukazał się rozległy widok na falochrony, czyli ostrogi morskie. Tutaj są one jednak bardzo wzmocnione, jeszcze takich nie widzieliśmy. Dość, że pale wbite są daleko w morze, to jeszcze przez całą długość mają przykręcone za pomocą solidnych śrub wzmocnienie w formie dodatkowej deski . 






 Z centrum wioski na plażę jest raptem 400 metrów. Dojście do niej jest łagodne dzięki temu, że wiedzie przerwą między wydmami. Plaża jest rozmaicie różnorodna. Z ciekawością przyglądaliśmy się niskim i średnim klifom, kilometrom piaszczystego, szerokiego brzegu a także wąskim, naturalnie kamienistym odcinkom, pełnymi zachwycających barw, płasko wyszlifowanym otoczakami. 








Dzięki dostępności otwartego morza ten odcinek wybrzeża jest niezwykle dynamiczny. Brzeg potrafi tu zmienić się zaledwie po jednym większym sztormie. Morze nanosi lub zabiera tony piachu, rzeźbi fantazyjne wzory, zatoczki, oczka wodne, piaskowe rewy z rwącymi rzekami. Ma to swoje zalety jak i wady.








Nieodłącznym krajobrazem miejscowej plaży jest pasmo mniejszych lub większych piaskowych wydm tworzących naturalną barierę odgradzającą strefę brzegu od stałego lądu. Wydmy stworzone nawet setki lat temu głównie przez wiejące wiatry porasta wiele gatunków roślin. Na początku mierzei jeziora Kopań od strony południowej znajdziemy obrośnięty borem sosnowym zalesiony ciąg niewielkich wzgórz. To pozostałości dawnych wydm, relikt zamierzchłych czasów kiedy kształtowała się obecna mierzeja. 




Interesującym znaleziskiem na plaży są ciemnobrązowe narzuty patyków. Morze często pozostawia kawałki drzewa, korzenie czy sterty ciemnej barwy resztek roślinnych. To tzw. chrustowe ławice, resztki drzew czasem i z przed tysięcy lat o fantastycznych kształtach. Często wśród nich znajdowane są sporych rozmiarów bałtyckie bursztyny.
 Wśród chrustu zalegają czasami stosy ciemnych muszelek. To muszelki Omułka jadalnego.






Plaża i cała strefa przybrzeżna w Wicie przy morzu to przede wszystkim królestwo ptaków. Miejscowość pod tym względem jest wyjątkowa, krzyżują się tu bowiem szlaki migracji ptaków europejskich co dodatkowo urozmaica faunę wybrzeża. Dopatrzymy się tu kilku gatunków mew np. Mewy pospolitej, Mewy śmieszki, Mewy srebrzystej, Mewy siodłatej czy też różnych gatunków kaczek oraz ciekawskich łabędzi. Częstym gościem jest Kormoran czarny wspólnie z mewami okupujący tłumnie czasami miejscowe falochrony.





Fioletowy piasek na plaży, czyli rzadkie zjawisko nad Bałtykiem

Na plaży Wicie mieliśmy okazję zobaczyć niecodzienne zjawisko, kiedy kolor piasku zmieniła się na fioletowy. Zjawisko to jest niezwykle rzadkie, ale jak najbardziej naturalne i zupełnie niegroźne. Występuje jednak na tyle rzadko, że wielu może zdziwić. Odpowiedź na pytanie: Skąd się wzięła fioletowa plaża nad Bałtykiem?, znajdziecie tutaj:




















Kanał Kopań

Kiedy doszliśmy do Kanału Kopań przeżyliśmy SZOK!!! 
W kanale nie było w ogóle wody!!!!
W zeszłym roku płynął rozległą rzeką, a teraz... nie ma w nim ani grama wody...
Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć jak kanał wygląda obecnie a jak wyglądał w 2023 roku:

























Jezioro Kopań







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger