×

Magia zapachów to magia Świąt Bożego Narodzenia



Magia zapachów to magia Świąt Bożego Narodzenia


Boże Narodzenie to wyjątkowo aromatycznie i smakowicie pachnące święta. Przygotowujemy się do nich za pomocą przyjemnych, magicznych rytuałów, takich jak: pieczenie smakołyków, rozstawianie świeczek dekoracyjnych i ubieranie choinki. Świąteczne zapachy kojarzą się wyłącznie z najlepszymi wspomnieniami. 


Jak więc sprawić, by nasz dom wypełnił się przyjemnymi aromatami? 

Poznaj 5 najpopularniejszych zapachów Świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli kochasz Święta Bożego Narodzenia i uwielbiasz zapachy cynamonu, pomarańczy i pieczonego piernika, Twój dom powinien wypełnić się tymi aromatami! W czasie świąt zmysły rozpieszczane są doskonałymi korzennymi aromatami, które unoszą się od rana do wieczora. Cynamon, goździki, pieczone jabłka, pomarańcze, anyż, sosna - to najbardziej charakterystyczne zapachy świąt. Jednak najbardziej znanym zapachem są goździki z pomarańczą - oczywiście nie jest to przypadek. Jest to tani i trwały sposób na rozsianie pięknego zapachu po całym domu.


Świece zapachowe i olejki eteryczne

Świece zapachowe są doskonałe niemal na każdą okazję, ale wersje świąteczne często są wyjątkowe. Jeśli szukasz świeczki odpowiedniej na święta, wybierz taką, która przywoła atmosferę uroczystości: jodła, cynamon, mandarynka, goździki, jagody. Jeśli lubisz delektować się codziennie innymi zapachami, z pewnością przypadną Ci do gustu podgrzewacze na olejki eteryczne. Są to podgrzewacze pod które wstawia się świeczkę tealight. 




Czekolada

Na jednej z internetowych stron przeczytałam, że "jednym z najpopularniejszych zapachów świątecznych jest po prostu czekolada!" A to ciekawe?! Jednak chwilę później dociera do mnie, że chodzi przecież o gorącą czekoladę i kakao. Nic nie jest w stanie przebić słodkiego i kojącego aromatu tych właśnie napojów. Kojarzą się one przecież z zimowymi wieczorami spędzonymi pod kołderką w zaciszu naszego domku. Dalej w tym samym artykule czytamy, że to najlepszy "sposób na rozweselenie się zimą". Ten niezwykły napój to także to świetny pomysł i pretekst do wyjścia z przyjaciółką do kawiarni czy na świąteczny kiermasz.



Zapach świątecznego drzewka

Kto z nas nie kocha zapachu świeżej choinki? Osobiście nie znam takiej osoby. Ten zapach przywołuje miłe, dobre czasy i kojarzy się z rodzinną atmosferą. Wystarczy wyobrazić je sobie, a w głowie pojawiają się obrazy świecących lampek i bombek. W głowie rozbrzmiewają wesołe kolędy i oczami wyobraźni możemy dostrzec prezenty piętrzące się pod choinką. Tak właśnie działa na nas zapach świątecznego drzewka.

Zapach drzew iglastych i ich żywicy jest tak niepowtarzalny, że aż chciałoby się, aby całe mieszkanie wypełnione zostało tym leśnym aromatem, dlatego też wielu z nas decyduje się kupić wyłącznie żywe drzewko, aby przez jakiś czas móc cieszyć się jego wonią. Możemy też zamiast tego skorzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych. Zdobądź zatem olejek z jodły lub sosny zwyczajnej. 

Wskazówka
Następnie rozcieńcz kilka kropli w butelce z rozpylaczem i wymieszaj z wodą. Dobrze wstrząśnij przed spryskaniem. Te olejki eteryczne są doskonałymi środkami antyseptycznymi, oczyszczają powietrze i pozostawiają świąteczny zapach.



Świąteczne wypieki

Nie ma nic lepszego niż unoszący się w powietrzu zapach wanilii, cukru i cynamonu. Zwłaszcza, kiedy będziemy mieć możliwość skosztowania pysznych ciast, ciasteczek i innych wypieków świątecznych. Uważa się, że aromat pieczonego ciasta lub jabłek z cynamonem to najlepszy i najpopularniejszy zapach świąt. Kojarzy się on z przytulną i domową atmosferą, z bijącym rodzinnym ciepłem. Jeśli zatem chcecie, by w Waszych  domach zagościła prawdziwie świąteczna atmosfera, koniecznie upieczcie migdałowe makowce, korzenne pierniki, cynamonowe jabłeczniki, waniliowe muffinki oraz goździkowo-imbirowe ciasteczka.



Drewno z kominka

Roztańczone płomienie to najlepszy sposób na wyczarowanie przytulnej atmosfery zwłaszcza zimą, gdy temperatury za oknem nie zachęcają do wychodzenia z domu. W Święta domowe palenisko zamienia się w główne „wejście” dla Mikołaja, a w nastrojowe wieczory trzaskający ogień umili śpiewanie kolęd. Co prawda nie każdy z nas ma w domu kominek, jednak jeśli chociaż raz w życiu spędziliście święta w towarzystwie kominka, nie zapomnicie tego zapachu do końca życia.



Kompot z suszu

Prawdziwie polskie święta nie mogą odbyć się bez aromatycznego i pysznego kompotu z suszu. Jego korzenno-wędzony aromat zdecydowanie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Jeśli więc nigdy nie próbowaliście tego napoju, zdecydowanie polecam wypróbować go tej zimy. Mieszankę na kompot z łatwością kupisz niemal w każdym sklepie w okresie świątecznym.


*wszystkie zdjęcia pochodzą z internetu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger