×

Bindaż grabowy, cóż to takiego?


Bindaż grabowy  w Kołobrzegu

Cóż to takiego?


Słowo bindaż pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „łączyć”, „wiązać”. Bindaż grabowy bywa również nazywany chłodnikiem, kolebką, boskietem, a nawet ciennikiem.

W Kołobrzegu znajduje się on u zbiegu ulicy Mickiewicza i Towarowej, przy Skwerze Koncertów Porannych. Ma 130 m długości. Spacerując w jego wnętrzu z łatwością dostrzec możemy zróżnicowanie wieku poszczególnych drzew. Rośnie tu 277 drzew – 101 starych i 176 młodych.
Bindaż grabowy w Kołobrzegu nazywany jest Aleją Miłości. Spacerują nim zakochani, a nowożeńcom służy on za tło do przepięknych sesji fotograficznych. Bez wątpienia jest to jedno z najromantyczniejszych miejsc w naszym mieście.

Nam udało się go zobaczyć, kiedy jeszcze był podświetlony i przyciągał wszystkim mrugającymi światełkami. Ten barwnie oświetlony tunel był miejscem, w którym niemal wszyscy robili sobie zdjęcia.




Po raz pierwszy ten element dekoracji ogrodowej zastosowano we Włoszech w okresie renesansu. Bindaże dawały wytchnienie damom dworu przechadzającym się po dworskich ogrodach pod gorącym słońcem Italii. W okresie baroku bindaże stały się niezwykle popularne również we Francji.
Bindaże formowane były na wcześniej przygotowanych półkolistych, drewnianych konstrukcjach. Obsadzano je drzewami podatnymi na formowanie wzdłuż stelaża, głównie grabami i lipami. Są to gatunki, które niezwykle dobrze znoszą częste, regularne cięcie, mają dość plastyczne pędy i są odporne na szkodniki i choroby. Korony tych drzew, łącząc się ze sobą, tworzą naturalne, zielone sklepienie.




Bindaż grabowy w Kołobrzegu powstał w połowie XIX wieku. 
Do utworzenia bindażu wybrano graby pospolite. Ich największą ozdobą są liście – sercowate, pojedyncze, skrętoległe i podwójnie piłkowate. Późną jesienią zwijają się, brązowieją i bardzo często pozostają na gałęziach aż do wiosny. Nie jest to zbyt wymagający gatunek, dobrze znoszący mrozy i suszę. Nie straszne mu palące słońce, ani bardzo zacienione miejsca. Najlepiej rośnie na żyznej, gliniastej lub piaszczysto – gliniastej glebie. Grab pospolity dorasta do ok. 20 m wysokości. Rośnie powoli przez ok. 100-150 lat.

Jednak kołobrzeski bindaż grabowy zachwyca o każdej porze roku. Wiosną, jest symbolem budzącego się życia.  Latem, jego sercowate liście dają mieszkańcom i turystom schronienie przed upalnym słońcem, a jesienią – czaruje barwą złota. Zimą, pokryty śniegiem, przenosi nas w krainę lodu niczym z baśni Andersena.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger