Kołobrzeg, to znak że jesteśmy na miejscu :-)
Kołobrzeg, to znak że jesteśmy na miejscu :-)
Poniżej kilka miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszego spaceru po Kołobrzegu:
Most Portowy
Obiekt znajduje się nad rzeką Parsętą i stanowi część tzw. małej obwodnicy kołobrzeskiej. Most Portowy ma długość 104 m i całkowitą szerokość 16,5 m.
Obok mostu, z prawej strony na Wyspie Solnej położona jest Marina Solna.
Marina Solna
Port Jachtowy w Kołobrzegu mieszczący się przy ulicy Warzelniczej zwany jest też Mariną Solną. To główne centrum spotkań wszystkich pasjonatów żeglarstwa i sportów motorowodnych. Marina stała się niezwykle popularnym miejscem zarówno dla turystów z Polski jak i z całego świata. Rocznie przypływa tu ponad tysiąc jachtów ze wszystkich zakątków. Port zlokalizowany jest na tak zwanej „wyspie solnej” – fragmentu ziemi w całości otoczonego wodą, z jednej strony rzeką Parsętą, a poza tym wodnymi kanałami drzewnymi. Na wyspie solnej rozkwitło życie, dzięki zbierającym się tu pasjonatom żeglarstwa.
Bulwary przy ulicy Rzecznej
Rzeźba "Karuzela"
Rzeźba „Karuzela” razem z rzeźbą „Macierzyństwo” zostały przejęte przez miasto od spółki Uzdrowisko Kołobrzeg. Oba pomniki przeniesiono spod Zakładu Przyrodoleczniczego nr 1 i znajdują się na Skwerze Koncertów Porannych obok bindażu grabowego.
Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Kołobrzegu
Pomnik Tysiąclecia
Pomnik Tysiąclecia – nazywany również Pomnikiem Tysiąclecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu. Usytuowany przed bazyliką konkatedralną, u zbiegu ulicy Armii Krajowej z ulicą Katedralną w Kołobrzegu, wykonany został w Saint Louis (Missouri) przez kołobrzeskiego rzeźbiarza – Wiktora Szostało, przy współpracy z Joe Papendickiem i Agnieszką Gradzik. Upamiętnia znamienną tysięczną rocznicę ustanowienia biskupstwa w Kołobrzegu, a poprzez swoją formę stanowi symbol pojednania narodów: polskiego i niemieckiego, które łączy wspólna, nierzadko dramatyczna historia.
Wykonana ze spawanej i polerowanej stali nierdzewnej rzeźba (wys. ok. 500 cm x szer. 440 cm x gł. 150 cm) przedstawia cztery postacie: dwóch papieży (Jana Pawła II z lewej oraz Benedykta XVI z prawej) i stojących pomiędzy nimi średniowiecznych władców – króla polski Bolesława Chrobrego oraz cesarza niemieckiego Ottona III. Władcy ustawieni zostali na tle rozdartego krzyża, będącego symbolem licznych wojen i walk pomiędzy narodami. Rozdzielone części krzyża łączy u szczytu gołąb przedstawiony z gałązką oliwną w dziobie – symbol pokoju. W dłoniach władców widoczne są insygnia władzy królewskiej – miecz, jabłko królewskie oraz włócznia św. Maurycego. Postać papieża Jana Pawła II przedstawiona została z ręką uniesioną w charakterystycznym geście pozdrowienia oraz ferulą (pastorałem papieskim zwieńczonym krzyżem). Papież Benedykt XVI ukazany został z dłońmi trzymanymi na piersi. Dopełnieniem rzeźby są herby czterech polskich miast: Gniezna (umieszczony na froncie rzeźby) oraz Krakowa, Wrocławia i Kołobrzegu (umieszczone z tyłu rzeźby).
Rzeźba posadowiona została na cokole wykonanym z betonu (wys. 98 cm x szer. 480 cm x gł. 270 cm) oraz granitowej kostki. Na jego frontowej ścianie widnieje napis: „KOŁOBRZEG/ 2000”.
Baszta Prochowa
Jest kolejnym ważnym elementem na historycznej mapie Kołobrzegu. Stanowiła ona fragment murów obronnych twierdzy Kołobrzeg w okresie średniowiecza. W XIV oraz XV wieku miejscowość otoczono murami obronnymi o obwodzie 1570 metrów. Baszta powstała w XV wieku, nazywana była wówczas Lontową. Obecnie stanowi ona jedyny zachowany fragment fortyfikacji.
Ratusz
Ratusz to najważniejsza, świecka budowla miasta. Pierwotnie na placu ratuszowym stała imponująca gotycka budowla powstała około roku 1380. Obiekt ten był siedzibą Rady Miejskiej. Był wizytówką hanzeatyckiego miasta i dowodem na sukcesy ekonomiczne mieszczan. Pierwszy ratusz funkcjonował w swym pierwotnym kształcie do 1807 roku, a w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie został zniszczony. W latach 1829-1832 na jego pozostałościach i z wykorzystaniem zachowanych fragmentów (jeden z narożników, piwnice) wzniesiono nowy.
Projektantem nowego neogotyckiego ratusza był K. F. Schinkel.
Budynek przypomina wyglądem średniowieczny zamek o obronnym charakterze. Posiada 5 małych wieżyczek i jedną strzelistą główną wieżę, na której mieści się tarcza zegarowa. O godzinie 9:00, 15:00 i 18:00 można usłyszeć hejnał miejski.
Legenda o kamiennej legendzie Jakuba Adebara
Na tyłach budynku można podziwiać kolumnę kamienną, będącą częścią fragmentu pierwszego gotyckiego ratusza. Kolumna pełniła funkcję pręgierza miejskiego. Do dziś widoczna jest na niej wyrzeźbiona głowa, z którą wiąże się pewna legenda. Głowa ta według legendy należała do Jakuba Adebara, który stał na czele buntu mieszczan w 1524 roku. Bunt ten zakończył się sukcesem mieszczan, po którym Jakub dążył do objęcia fotela burmistrza. Jakub Adebar był niezwykle przystojnym mężczyznom, który cieszył się powodzeniem wśród panien oraz zamężnych Kołobrzeżanek. Jak łatwo się domyślić, nie był on poważany w gronie kołobrzeskich rajców miejskich. Żądza władzy, nieczyste gry polityczne oraz nieroztropne poczynania miłosne doprowadziły Jakuba Adebara do sądu. Wyrok skazujący przewidywał ścięcie głowy toporem. Egzekucję przeprowadzono za ratuszem miejskim, w miejscu gdzie teraz możemy oglądać główkę Adebara. Rzeźba ta powstała ku przestrodze dla innych mieszczan. Miała być świadectwem sprawiedliwości i skuteczności władz miejskich. Dziś kolumna nosi nazwę Jakuba Adebara. Zgodnie z tradycją pogłaskanie jej przynosi szczęście oraz spełnienie życzeń.
Obecnie jest on siedzibą Galerii Sztuki Współczesnej, Rady Miasta i Urzędu Stanu Cywilnego. Ma w nim także siedzibę Miejska Informacja Turystyczna. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej przeprowadzono renowację budynku, remont pomieszczeń oraz wyposażono obiekt w windę dla osób niepełnosprawnych.
Obok ratusza na czas Walentynek postawiono walentynkowe drzewko, które oczywiście stało się ulubionym miejscem przez wszystkie kochające się pary. Ponadto każda z nich musiała zrobić sobie przy nim zdjęcie😉
Pomnik Sanitariuszki

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz