×

Skarszewy - Kościół Św. Michała Archanioła

 Drugim ważnym zabytkiem Skarszew jest 
Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła 



Jest on budowlą trójnawową. Wykonany z czerwonej cegły o formacie od 29-31 cm długości, od 14-15 cm szerokości i od 7-8,5 cm grubości. Wewnętrzne wymiary kościoła: długość 38,8m, środkowa szerokość 17,9m i wysokość 10,75m. Środkową nawę oddzielono od naw bocznych podwójnymi ośmiobocznymi kolumnami. Całość budowli wskazuje, że prawdopodobnie rozpoczęto ją od prezbiterium i wieży. Nawy boczne posiadają tą samą szerokość, natomiast nawa główna na swej długości rozszerza się w kierunku prezbiterium. Wieża, zakończona ośmiokątną metalową iglicą, sprawia wrażenie nie wykończonej. Kolor oraz układ cegieł w górnych partiach budowli wskazują, że zostały one domurowane później (prawdopodobnie po pożarze z 1712 r.) Odnosi się wrażenie, że sklepienie kościoła nigdy nie zostało wykonane i od początku było z desek. Obecne wnętrze kościoła wyposażone jest w 8 ołtarzy, które wykonano po pożarze z 1712 r. 


Figurował w przywileju miasta z 1341 roku. Budowa prowadzona była etapami w ciągu II połowy XIV wieku. W pierwszym etapie, realizowanym jeszcze przez joannitów, wzniesiono prezbiterium i ścianę wschodnią korpusu oraz wieżę. W następnym etapie zbudowano korpus nawowy, wyższy od pierwotnie zamierzonego, a na koniec kruchty i zakrystie, przesklepione w XVI i XVII wieku. W latach 1551-1594 kościół był w rękach luteran. Podczas wielkiego pożaru miasta w 1712 r. został uszkodzony, a odbudowano go do 1714 roku. Stopiły się wtedy nawet dzwony


Już w dwa lata później kościół odbudowano, ale jego KONSEKRACJI dokonał dopiero 18 VI 1758 r. sufragan chełmiński Fabian Pląskowski. Zniszczone dzwony zastąpiono trzema dzwonami, pochodzącymi z kościoła św. Małgorzaty w Demlinie, który już w XVII w. uległ zniszczeniu. W 1758 r. dokonano konsekracji świątyni. W 1868 r. przeprowadzono generalną restaurację obiektu. W 1987 r. górna kondygnacja wieży kościoła została otynkowana oraz wykonano nowe pokrycie hełmu. Ołtarz główny wykonany jest w stylu późnobarokowym (1733-1734) z fundacji ówczesnego proboszcza Adama Stanisława Grabowskiego, późniejszego biskupa chełmińskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Michała Archanioła z końca XVIII wieku. Bogate wyposażenie kościoła, na które składają się: osiem ołtarzy, ambona, chrzcielnica, figura św. Jerzego z XV wieku, figura św. Jana Nepomucena z XVII w. oraz kilka ciekawych obrazów pochodzących głównie z połowy XVIII wieku. Prawdopodobnie pierwsza świątynia w Skarszewach była wykonana z drewna i była usytuowana na miejscu dzisiejszego kościoła. Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowali joannici na początku XIII w. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger