A tuż przy przy naszym hotelu...
Dom Zdrojowy w Brzeźnie
to najstarszy zachowany do dziś przykład oryginalnej infrastruktury kuracyjnej nie tylko w Gdańsku, ale na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej.
Powstał w 1893 r. jako trójbryłowy budynek na planie prostokąta, z reprezentacyjną częścią centralną, dwoma symetrycznymi skrzydłami bocznymi oraz drewnianymi werandami. W 1899 r. bryłę powiększono, dobudowując od wschodniej strony, budynek. Obiekt oferował pokoje dla letników oraz kąpiele i diety lecznicze.
Działania wojenne w 1945 r. przetrwał bez większych zniszczeń, a w pierwszych powojennych latach służył jako miejsce organizacji kursów szkoleniowych dla pielęgniarek. Do ok. 1950 r. w Domu Zdrojowym działał Hotel Garnizonowy, a w 1959 r. urządzono mieszkania socjalne.
W 1993 r. zespół dawnego Domu Zdrojowego został wpisany do rejestru zabytków
W 2016 r. władze Gdańska podjęły decyzję o jego rewitalizacji, powierzając to zadanie Hevelianum. W grudniu 2021 r. Dom Zdrojowy ponownie otworzył podwoje dla mieszkańców i turystów, stając się przestrzenią edukacji ekologicznej, z miejscami hotelowymi i restauracją. Działalność programowa została zorganizowana według miesięcy tematycznych, np. styczeń jest miesiącem bez plastiku, marzec – miesiącem Morza Bałtyckiego, a październik – miesiącem zwierząt. Ekologiczne warsztaty tematyczne skierowane są zarówno do rodzin z dziećmi, jak i dla grup szkolnych. Cyklicznie odbywają się oprowadzania z przewodnikiem po obiekcie, można też obejrzeć bezpłatnie wystawę plenerową opowiadającą o jego historii.
Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera
Tuż obok Domu Zdrojowego a więc i obok naszego hotelu "Amber House" znajduje się Park Brzeźnieński. Rozciąga się on od ul. Zdrojowej, wzdłuż terenów wydmowych po tzw. Falochron Zachodni. Początki obecnego parku jako parku zdrojowego sięgają roku 1831 tj. okresu budowy drogi do Nowego Portu. Wówczas dla osłony przed piaskiem nawiewanym z wydm oraz koryta Wisły stopniowo zasadzano las sosnowy dając początek tzw. laskowi brzeźnieńskiemu. Już około poł. XIX lasek stał się bardzo cenionym przez kuracjuszy terenem spacerowym. Z tego powodu został włączony do kompleksu kuracyjnego oraz urządzony i wyposażony we wspomniane budowle tak charakterystyczne dla parków zdrojowych tamtego okresu.
Obecny Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera jest parkiem publicznym o powierzchni ok. 9 ha. Rozciąga się od ul. Zdrojowej, będącej główną promenadą wejściową parku (usytuowaną w sąsiedztwie zachowanego budynku dawnego Kurhaus), następnie wzdłuż terenów wydmowych aż po tzw. Falochron Zachodni. Od 2005 roku prowadzona jest rewaloryzacja parku, w wyniku której zrealizowano na jego terenie wiele nowych inwestycji. Wykonano sieć oświetlonych alejek spacerowych o nawierzchni zarówno szutrowej, jak również z kostki betonowej i płyt. W parku poprowadzono też ścieżki rowerowe. Teren został wzbogacony o liczne elementy tzw. małej architektury w tym bramę wejściową, pergolę, kolumnadę i altanę. Powstała siłownia na świeżym powietrzu, placyki zabaw dla dzieci z globusową „przeplotnią” oraz rampa dla deskorolek. Cały teren Parku Brzeźnieńskiego został wyposażony w ławki i kosze na śmieci. Ustawiono również toalety przenośne. Wzdłuż ul. Zdrojowej (promenady) wybudowano podwyższoną rabatę ozdobioną kamiennymi płytami z przeznaczeniem na krzewy ozdobne oraz byliny. Warto dodać, że na terenie Parku Brzaźnieńskiego znajdują się interesujące pozostałości dawnych fortyfikacji tzw. Baterii Plażowej pochodzące z lat 1909-1013. Jakkolwiek drzewostan parku w znacznym stopniu stanowią sosny w tym sosna czarna (Pinus nigra) rośnie tam wiele innych gatunków drzew takich jak brzozy, klony, topole, lipy, akacje. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle piękne pomnikowe okazy topoli białej (Populus alba), a w sąsiedztwie dawnego domu zdrojowego (Kurhaus) dęby: dąb kaukaski (Quercus macranthera), dąb szypułkowy (Quercus robur) oraz rzadki w tych okolicach dąb węgierski (Quercus frainetto). Nadmorskie wydmy porasta będąca pod ochroną roślinność wydmowa. Park Brzeźnieński im. Jana. Jerzego Haffnera jest parkiem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków pod nr. 1383. Park jest dostępny dla gości zarówno od strony plaży jak też w kilku miejscach od ul. Krasickiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz