Kocham ten żywioł... sztormowe morze
Brzeźno - tu naprawdę odpoczywamy
Mimo, że na dworze 6 stopni C, my kochamy spacery nad morzem a ja to już w szczególności. Wczoraj byliśmy na Koncercie Muzyki Filmowej w Aro Arenie i jak w latach ubiegłych nocowaliśmy w naszej ulubionej miejscówce w hotelu "Amber House" tuż przy plaży i molo właśnie w Gdańsku Brzeźnie. Od niego mamy blisko do Gdańska Głównego, około 20 minut do Ulicy Długiej i około minut do stadionu Ergo Arena. Położenie hotelu jest po prostu idealne. Brzeźno to dzielnica Gdańska położna nad samą Zatoką Gdańską. Jest popularną atrakcją turystyczną oraz chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miejscem. Sama dzielnica Brzeźno przez okres PRL-u cieszyła się raczej złą sławą. Niedługo po wojnie rozpoczęto tu budowę wieżowców z wielkiej płyty tworząc podział na „nowe” i „stare” Brzeźno. Dopiero po upadku komuny w 1989 roku, dzielnica zaczęła odzyskiwać charakter wypoczynkowy, jaki miała przez blisko 150 lat - od 1800 roku do II Wojny Światowej.
Molo w Gdańsku Brzeźnie
Pomost jest doskonałym miejscem do spacerów, relaksu i podziwiania wspaniałych widoków na morze, statki wpływające do portu oraz oddalone dzielnice Gdańska i Sopotu. Może nie jest tak długie i okazałe jak jego odpowiednik w Sopocie, ale gdańskie molo zachwyca mieszkańców i turystów. Ponad 100-metrowa konstrukcja położona w Brzeźnie każdego roku przyciąga tysiące spacerowiczów. Pierwsze molo w Brzeźnie powstało pod koniec XIX wieku. Historyczny pomost był przedłużeniem ulicy Zdrojowej i miał 100 metrów długości. W latach międzywojennych został rozbudowany do 250 metrów i 6 m szerokości. Wzdłuż molo ustawione były ławki. Przy dawnym obiekcie znajdowało miejsce cumownicze dla łodzi żaglowych i parowców, dostępne dla spacerowiczów zejściem z mola po schodach. Do brzeźnieńskiego mola przybijały parowce Towarzystwa Żeglugowego "Weichsel" obsługujące połączenie Gdańsk–Nowy Port–Westerplatte–Brzeźno–Jelitkowo–Sopot–Hel. Do wybuchu II wojny światowej był popularnym miejscem spacerów i rekreacji turystów i gdańszczan, gdyż roztaczał się z niego piękny widok na plażę i morze. Drewniany pomost wrócił do Brzeźna dopiero po upadku PRL. Obecnie istniejące molo zostało zbudowane w latach 1993–1996. Jednak nie zdecydowano się na jego odbudowę w tym samym miejscu, a około kilometr na północny zachód dalej niż pierwsze. Nadal jednak znajduje się przy promenadzie łączącej Jelitkowo z wejściem do portu, tuż obok parku Ronalda Reagana. Molo wraz z deptakiem do niego prowadzącym jest przedłużeniem alei Jana Pawła II. Wybudowane prawie 30 lat temu molo ma 136 metrów długości oraz 7,2 metra szerokości. Na końcu molo znajduje się niewielki taras widokowy z ławkami, z którego roztacza się piękny widok na morze, okoliczne plaże i Gdańsk. Wstęp na molo jest bezpłatny przez cały rok. To odróżnia gdańską atrakcję od mola w Sopocie.
Szlak Gdańskich Lwów na molo w Brzeźnie
Wrocław ma figurki krasnali, Zielona Góra Bachusików, a Gdańsk ma... lwy Heweliony.
Kim jest nasz mały lew? Lew Hewelion to bohater szlaku turystycznego, którego pomysłodawcą jest Gdańska Organizacja Turystyczna. Mała figurka, która wyglądem nawiązuje do bajkowej postaci z bajek, odkrywa niesamowitą historię naszego miasta.
Do tej pory na terenie Gdańska spotkamy 10 rzeźb. Hewelion odwiedził już m.in. Gdańskie ZOO, Centrum Hewelianum, Port Lotniczy Gdańsk czy Stadion Energa Gdańsk. Szlak Gdańskiego Lwa Heweliona zaczął funkcjonować w Gdańsku pod koniec 2015 roku. Autorem wszystkich dziesięciu rzeźb lwiątka jest gdański artysta rzeźbiarz Tomasz Radziewicz.
Podążaj śladami Heweliona
Jednym z elementów szlaku turystycznego Gdańskiego Lwa Heweliona jest bezpłatna aplikacja mobilna iLeo. Pobierając ją na swój telefon i włączając funkcje Bluetooth oraz GPS w telefonie, otrzymacie informacje od małego lwa. Jak to możliwe? Po zbliżeniu do każdej z rzeźb Heweliona, na ekranie telefonu wyświetlony zostanie komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, poprzez które lew opowiada historię danego miejsca. Narracja prowadzona jest w taki sposób, by najmłodsi odbiorcy zdobyli jak najwięcej cennych informacji o Gdańsku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz