Bielenie drzew owocowych w drugiej połowie grudnia
Bielenie drzew owocowych
Kiedy i jak bielić drzewka?
Bielenie drzewek owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów, które każdy sadownik powinien wykonać zimą, aby cieszyć się na wiosnę zdrowymi i dorodnymi plonami. Zabezpiecza ono rośliny przed wahaniami temperatur i zapobiega uszkodzeniom kory.
Dlaczego warto bielić drzewka?
Zimą drzewa owocowe są narażone na powstawanie ran zgorzelinowych, które tworzą się w wyniku gwałtownych zmian temperatury. Zwłaszcza w styczniu i w lutym polski klimat lubi zaskakiwać skrajnymi przeobrażeniami pogody. W ciągu dnia intensywnie świeci słońce, a wraz z jego zachodem nadchodzą silne mrozy, które utrzymują się do rana. Jak taki stan rzeczy odbija się na drzewach owocowych? Promienie słoneczne nagrzewają ich korę, zaś nocą niskie temperatury powodują przemarzanie tkanek wcześniej pobudzonych do życia. Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew można jednak skutecznie zapobiec za pomocą ich bielenia. Biała warstwa wapna częściowo odbija promienie słoneczne i powoduje mniejsze nagrzewanie się kory.
Kiedy należy przeprowadzić bielenie?
Najlepsza pora na bielenie to druga połowa grudnia, ewentualnie styczeń. Ostatecznym terminem jest pierwsza połowa lutego.
Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu w okresie przedwiośnia, jednak wtedy jest już na to zdecydowanie za późno!
a nie po jej zakończeniu.
Pamiętaj, że w razie wypłukania warstwy wapna przez deszcz, czynność trzeba powtórzyć. Pnie drzew powinny pozostać pobielone aż do początku marca, a jeżeli niskie temperatury będą się utrzymywać, to nawet dłużej.
Czym bielić drzewka?
Bielimy wapnem. Należy przygotować z niego roztwór, zwany mlekiem wapiennym, postępując zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu. Zalecane proporcje to najczęściej 2 kg wapna na 10 litr wody. Można dodać także substancje poprawiające jego przyczepność, aby zapobiec spłukiwaniu przez deszcz warstwy zabezpieczającej drzewka. Może być to farba emulsyjna lub bardziej tradycyjny składnik, jak na przykład glina czy krochmal z mąki ziemniaczanej.
Jak przeprowadzać ten zabieg prawidłowo?
Po dokładnym wymieszaniu roztworu należy go rozprowadzić wzdłuż pnia oraz nasady grubszych konarów za pomocą pędzla o miękkim włosiu. Radzimy zwrócić szczególną uwagę na południową stronę drzew, która jest najbardziej narażona na powstawanie ran zgorzelinowych, i pomalować ją nieco wyżej. Warstwa wapna zostanie ostatecznie zmyta przez deszcze – nie trzeba przejmować się jej usuwaniem.
Alternatywa dla bielenia – agrowłóknina
Bielenie to bez wątpienia skuteczny, choć nie jedyny sposób ochrony drzewek przed negatywnym działaniem gwałtownych zmian temperatury. Korę można po prostu okryć, najlepiej używając do tego celu białej agrowłókniny. Będzie ona odbijać promienie słoneczne równie skutecznie co wapno, zabezpieczając dodatkowo rośliny przed mrozem. Niektórzy owijają drzewka również za pomocą białego papieru lub słomy, choć są to znacznie mniej efektywne rozwiązania. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, żeby nie okrywać roślin za pomocą nieprzepuszczającej powietrza folii!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz