Brzoskwiniowiec
Brzoskwiniowiec
Szybkie i proste ciasto, pysznie brzoskwiniowe, z niezawodną masą śmietanową z mascarpone i kawałkami owoców oraz pomarańczową galaretką. Połączenie mięciutkiego biszkoptu z ulubionym kremem oraz owocowymi biszkoptami, mówię Wam pycha!
BISZKOPT:
- 5 jajek
- 3/4 szklanki cukru
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
MASA:
- 200ml śmietanki 30%
- 250 g mascarpone
- 2-3 łyżki cukru pudru
PONCZ DO NASĄCZENIA:
- sok z cytryny 30 ml - 3 łyżki stołowe
- cukier 20 g - 2 płaskie łyżki stołowe
- cukier wanilinowy 10 g - 1 płaska łyżka stołowa
DODATKOWO:
- 1 puszka brzoskwiń
- 2 galaretki: pomarańczowa lub brzoskwiniowa
- paczka okrągłych biszkoptów
- płynne powidła np. śliwkowe (mogą być z kawałkami owoców)
WYKONANIE:
Biszkopt: białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodawać partiami cukier. Gdy białka są ubite i cukier rozpuszczony, dodać po żółtku ciągle ubijając. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać, dodać do masy jajecznej i delikatnie wymieszać szpatułką lub mikserem na niskich obrotach. Masę wylać na prostokątną blachę o wym. 23x32 cm. Piec ok. 35-40 minut w 180 stopniach. Wystudzić.
Masa: śmietankę ubić z cukrem pudrem, gdy śmietanka jest ubita dodać serek mascarpone i dokładnie rozmieszać mikserem.
Brzoskwinie odsączyć z zalewy, połowę pokroić w kostkę, a połowę w cienkie paski.
Te pokrojone w kostkę wymieszać z 3/4 masy śmietanowej. Dwie galaretki rozpuścić w 600 ml wody (nieco mniej wody niż w przepisie na opakowaniu).
Poncz: W połowie szklanki wody wymieszać cukier oraz cukier wanilinowy. Następnie dodać sok z cytryny i ponownie wymieszać.
Wskazówka:
Poncz do tortu stanowi doskonały pomysł na nasączenie biszkoptu. Nasączony biszkopt jest bardziej wilgotny, a ciasto bardziej smaczne.
Przełożenie: Ponczem posmarować blat ciasta przy użyciu łyżki stołowej lub pędzelka do ciasta. Nasączony blat odstawić na minimum 30 minut. Po upływie wskazanego czasu wyłożyć masę śmietanową z pokrojonymi brzoskwiniami. Na masie poukładać biszkopty maczane w dowolnej płynnej konfiturze (u mnie śliwkowej).
Pozostałą masą posmarować bardzo dokładnie wierzch ciasta zasłaniając biszkopty i dokładnie boki, tak aby nie mogła podcieknąć galaretka. Brzoskwinie pokrojone w plasterki ułożyć na wierzchu ciasta i zalać tężejącą galaretką. Schłodzić w lodówce.
Wskazówka:
Galaretka powinna już lekko zastygać, nie powinna być lejąca, bo wsiąknie w ciasto.
Jak nasączyć biszkopt?
Poncz musi być o temperaturze pokojowej, nie można nasączać ciasta gorącym ponczem. Należy polewać biszkopt łyżką na całej powierzchni. Innym sprawdzonym sposobem jest nakładanie ponczu przy pomocy płaskiego, kuchennego pędzla. Ważne, aby nie przesadzić z ilością ponczu, bo biszkopt będzie zbyt wilgotny i wchłonie masę.
Czym nasączyć biszkopt?
Przedstawiamy kilka propozycji na poncz do biszkoptu:
Woda z sokiem z cytryny – bardzo uniwersalne połączenie, które nie wpływa na smak całości.
Woda i kompot lub sok ze słodkich owoców – podkreśli smak lekkich kremów owocowych.
Woda i sok z kwaśnych owoców – nadaje się idealnie do przełamania bardzo słodkich kremów, np. karmelowych.
Woda z syropem wiśniowym – fantastycznie pasuje do tortów z dużą ilością ciemnej czekolady.
Kawa rozpuszczalna – idealna do wypieków z czekoladą, toffi, orzechami. Nieodzowna, kiedy planujesz zrobienie tortu w stylu tiramisu.
Alkohole – temat bardzo szeroki, używać można owocowych nalewek i gęstych likierów. Dla przykładu: do nasączania biszkoptu z egzotyczną nutą świetnie pasuje likier kokosowy, do piernikowych smaków nadaje się np. nalewka wiśniowa.
Jak nasączyć biszkopt na tort – proporcje
Na każdy blat ciasta o średnicy około 20 cm i grubości 2-2,5 cm przygotuj 30 ml ponczu. Pamiętaj, że lepiej nałożyć mniej niż przedobrzyć z ilością. Zbyt wilgotny tort czy ciasto będą niestabilne i zaczną nadmiernie wchłaniać krem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz