×

Nie ma Wielkanocy... bez rzeżuchy




Nie ma Wielkanocy bez rzeżuchy


Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Warto więc wiedzieć jak i kiedy wysiać rzeżuchę, czyli nieodzowny symbol Świąt Wielkanocnych, by ozdobiła świąteczny stół.


Kiedy wysiać rzeżuchę, aby wyrosła na Wielkanoc? 

Zbyt wcześnie posadzona rzeżucha może nie przetrwać do wielkanocnego weekendu, warto więc wiedzieć, ile trwa czas kiełkowania. Chcąc uzyskać piękną łączkę na czas, należy wysiać ją 

tydzień przed Wielkanocą, najlepiej w Niedzielę Palmową 

(maksymalnie dzień później).


Jak siać rzeżuchę krok po kroku

Z uprawą rzeżuchy poradzi sobie każdy, nawet ten, kto nie ma ręki do roślin. 

1. NASIONA - dostaniesz je wszędzie – w marketach, sklepach budowlanych i ogrodniczych oraz na straganach.

2. NACZYNIE -  najlepiej wybrać mały talerzyk lub miseczkę, której dno wykładamy delikatnie zwilżoną watą. W zalewaniu należy być ostrożnym, podłoże ma być wilgotne, ale nie przelane.



3. WYSIEWANIE - partię nasion należy wysypać równomiernie na płasko wyłożonej wacie w wybranym naczyniu i delikatnie spryskać wodą, najlepiej spryskiwaczem.



4. KIEŁKOWANIE - nasz pojemnik z uprawą musi mieć odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej ustawić go w miejscu, gdzie temperatura to maksymalnie 22 stopnie Celsjusza, a roślina będzie miała stały dostęp do światła.

5. OCZEKIWANIE - rzeżucha musi być regularnie podlewana, ale trzeba to robić z wyczuciem, za dużo wody doprowadzi do gnicia, a nie do wzrostu. Nasiona rozpoczną proces pęcznienia po pierwszym dniu, w kolejnych zauważymy wzrost kiełków. Po niecałym tygodniu ukaże nam się porządna łąka, która może sama w sobie stanowić ozdobę.


Rzeżucha ma mnóstwo korzyści dla zdrowia

Kiełki rzeżuchy mają mnóstwo witamin, dlatego można je spożywać nie tylko od święta. Dobrze wpływają na cerę i paznokcie, dostarczają wielu mikroelementów. Uprawę można prowadzić w domowych warunkach przez cały rok. W okresie wielkanocnym szczególnie nabieramy chęci na zielone, gdyż rzeżucha nieodłącznie kojarzy nam się z klimatem tych świąt. Garść malutkich listków warto dodać do kanapek, jajek, sałatek lub twarożku. Ich ostry smak sprawdzi się również w potrawach włoskich i z wykorzystaniem wędzonych ryb.
Roślina ta jest źródłem witaminy A, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oczu. Eksperci medycyny naturalnej zaznaczają, że zawarte w rzeżusze luteina i zeaksantyna filtrują światło niebieskie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka. Dodatkowo zawartość witaminy A korzystnie wpływa na leczenie zmian skórnych, a w szczególności trądziku pospolitego, czytamy na stronazdrowia.pl.

Tak wygląda rzeżucha 1 dzień po wysianiu


Tak wygląda rzeżucha  2 dni po wysianiu



Tak wygląda rzeżucha  7 dni po wysianiu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger