Zupa fasolkowa, czyli "Szparagówka"
Zupa fasolkowa, czyli "Szparagówka"
Zupa z młodej fasolki szparagowej to świetny pomysł na letni obiad! Zwłaszcza w czerwcu i lipcu, gdy przypada sezon na to pyszne warzywo, ponieważ wtedy jest ona świeża i ma najwięcej witamin. Tradycyjna zupa z fasolki szparagowej podawana z ziemniakami i zaprawiana śmietaną. Można ją ugotować zarówno ze świeżą, jak i mrożoną fasolką, ale to właśnie ze świeżą smakuje najlepiej. To najprostsza i najsmaczniejsza na świecie zupka obiadowa
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka masła
- 1 cebula
- 1/2 pora
- 1 ząbek czosnku
- 1 marchewka
- 1 mała pietruszka
- 3 ziemniaki
- 1 i 1/2 litra bulionu mięsnego (wskazówka poniżej)
- 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
- naturalna Vegeta lub jarzynka
- 400 g zielonej lub żółtej fasolki szparagowej (poza sezonem mrożonej)
- 1 łyżka posiekanego koperku
- 200 g śmietany 18% lub 80 ml śmietanki 18% z kartonika (do zup i sosów)
W garnku na oliwie i maśle poddusić pokrojoną w kosteczkę lub półkrążki cebulę. Pora opłukać, obrać z zewnętrznych grubszych warstw i odciąć zielone końce. Pozostałą białą i jasnozieloną część przekroić wzdłuż na 4 części, opłukać je i pokroić na plasterki. Dodać do garnka z cebulą i razem podsmażać przez ok. 2 minuty.
Pod koniec dodać przeciśnięty przez praskę czosnek.
Dodać obraną i pokrojoną na cienkie plasterki marchewkę oraz pietruszkę wymieszać. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Dodać do garnka i mieszając podsmażać ok. 2 minuty. Wsypać Vegetę naturalną lub Jarzynkę do smaku.
Ja zwykle korzystam z mieszanek poniżej, które kupuję na bazarkach.
Wlać gorący bulion, doprawić solą i pieprzem, dodać kurkumę i zagotować.
Przykryć i gotować przez ok. 15 minut. W połowie gotowania dodać opłukaną na sitku (i rozmrożoną jeśli używamy mrożonej) zieloną fasolkę. Odstawić z ognia i dodać posiekany koperek oraz śmietanę (gęstą z kubka należy wcześniej zahartować kilkoma łyżkami zupy, natomiast słodką śmietankę z kartonika można wlać bezpośrednio do zupy). Moja rodzina woli zdecydowanie śmietankę słodką, np. 30%.
Do wykonania zupy potrzebny jest bulion, ja najbardziej lubię ten ugotowany na kostce karkowej. A jak go przygotować poczytajcie poniżej.
- kości np. karkowe – 750 g
- marchew - 100 g
- cebula - 120 g
- czosnek - 2 ząbki
- pietruszka - 15 g
- koperek - 15 g
- woda - 2 L
- liść laurowy - 1 rzecz
- czarny pieprz - 10 groszek
- sól
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz