×

Ile i jak gotować fasolkę szparagową?



Ile i jak gotować fasolkę szparagową?

 

Zastanawiasz się, ile gotować fasolkę szparagową? Sprawdź, w jaki sposób obchodzić się z zieloną i żółtą fasolką, a także jak postępować w przypadku mrożonek! W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Zielona fasolka szparagowa to bogactwo witamin i kwasu foliowego


Ile gotować fasolkę szparagową?

Zanim rozpoczniemy gotowanie fasolki szparagowej, najpierw musimy ją odpowiednio przyszykować. Najlepiej zacząć od dokładnego umycia. Gdy już fasolka szparagowa jest czysta należy odkroić jej końcówki i wyciąć włókna. Ja lubię robić w ten sposób, że wbijam nóż przy końcówce na której rosła i ciągnę do przeciwległego końca fasolki ściągając żyłkę biegnącą przez jej środek. Następnie pociąć ją na taką długość, na jakiej nam zależy. Im mniejsze kawałki, tym szybciej będzie gotowa. Osobiście zazwyczaj kroję ją na pół, by ugotowała się stosunkowo szybko, a wciąż była łatwa do nadziania na widelec.

Powyższe czynności odnoszą się zarówno do fasolki żółtej, jak i zielonej. Oczywiście można pominąć ten element z wycinaniem włókien, lecz jeśli chcemy cieszyć się idealną konsystencją jest to obowiązkowe. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z fasolką, która nie jest najświeższa lub jest już bardziej dojrzała. Poznasz ją po tym, że pod palcami wyraźnie będzie czuć ziarna.



Ile gotować fasolkę szparagową ZIELONĄ?

Przypuśćmy, że masz do ugotowania 500 g zielonej fasolki szparagowej. Dzięki temu łatwiej będzie określić, jakie ilości wody i przypraw będą niezbędne, jeśli będziesz chciał przygotować mniej lub więcej. 

Zagotować  w garnku 2 litry wody. Kiedy będzie wrzeć dodać łyżeczkę cukru oraz łyżeczkę soli. Następnie wrzucić fasolkę i zmniejszyć ogień. Niech woda wciąż się gotuje, lecz powolutku. Teraz pozostaje tylko czekać. Można od czasu do czasu zamieszać całość, lecz nie jest to konieczne.

Świeża zielona fasolka będzie gotowa po około 10 minutach. Najlepiej, jeśli przed wyłączeniem jej sprawdzisz poprzez wyłowienie i spróbowanie jednego strączka, czy już jest idealny. Nieco starsze, bardziej włókniste „partie” będą wymagały dłuższego gotowania. Może ono zająć nawet do 20 minut. 

Po zakończonym gotowaniu odcedzić fasolkę na sitku i od razu podawać jeśli lubimy jeść ciepłą. Alternatywnie, jeśli nie chcesz jej zjeść od razu – przelej ją zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania i sięgnij po nią, gdy najdzie Cię ochota.


Ile gotować fasolkę szparagową ŻÓŁTĄ ?

Żółta fasolka szparagowa wymaga krótszego przygotowania. Podobnie jak w przypadku zielonej, rozpocząć trzeba od zagotowania wody, a w momencie wrzenia dodać łyżeczkę soli oraz łyżeczkę cukru. Teraz wrzucić do garnka żółtą fasolkę szparagową. Gotowanie może potrwać od 5 do nawet 15 minut. Tu również warto próbować, czy aby przypadkiem nie jest już o idealnej konsystencji, aby przypadkiem jej nie rozgotować. Po ugotowaniu należy ją odsączyć na sitku i spożyć od razu po przygotowaniu lub przelać zimną wodą. Dzięki temu zachowa ona idealną formę, nawet po podgrzaniu. 


Ile gotować fasolkę szparagową MROŻONĄ?

Jest ona sprzedawana w paczkach, w których jest od razu gotowa do przygotowania. Wystarczy wyciągnąć ją z zamrażalnika i wrzucić na gotującą się wodę, do której uprzednio dodasz łyżeczkę soli oraz cukru. Czas gotowania się fasolki szparagowej mrożonej liczymy od ponownego zagotowania się wody! Również i w tym przypadku inaczej powinniśmy nastawić minutnik w przypadku żółtej i zielonej odmiany.Żółta fasolka szparagowa jest częstym wyborem ze względu na zawartość fosforu i potasu

Tutaj ponownie należy przygotować 2 litry wody na 500 g produktu, natomiast 4 litry, jeśli planujemy przygotować kilogram tych warzyw. Fasolka szparagowa żółta wymaga gotowania przez 6 minut, natomiast zielona 12 minut. 


Jak podawać fasolkę?

Zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest fasolka szparagowa z bułką tartą. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a znakomity smak zachęca do przyrządzania jej w ten sposób przez cały czas trwania sezonu! Wystarczy roztopić masełko na patelni i dodać bułkę tartą, wymieszać i od razu polać fasolkę. Dobrze jeśli konsystencja masła z bułką jest płynna, a nie gęsta, tak aby można było nią swobodnie polać nią fasolkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sielskagosia , Blogger