Sos kurkowy
Sos kurkowy
Kurki leśne to skarb naszych lasów. Są uniwersalne można je gotować, smażyć, dusić, marynować, solić, suszyć i zamrażać. Jednak najsmaczniejsze są te smażone. Natomiast aromatyczny sos kurkowy to klasyk, który stał się symbolem polskiej kuchni. Jest prosty i szybki do wykonania. Można go serwować jako samodzielne danie lub jako dodatek do mięs czy makaronów. Tradycyjny sos kurkowy przygotowuje się ze świeżych grzybów. Na szczęście sezon na nie jest bardzo długi! Pierwsze kurki znajdziesz w lesie już na początku lipca, a ostatnie dopiero pod koniec października. W przeciwieństwie do innych grzybów, kurki nigdy nie mają robaków. Trzeba jednak pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne i nie powinny ich jeść dzieci, osoby starsze oraz te, które mają problemy z układem pokarmowym.
- 350 g świeżych kurek
- 1 cebula cukrowa - do 150 g
- 2 ząbki czosnku - można pominąć lub dać więcej
- 50 g masła klarowanego - około 3 łyżki masła
- 125 ml szklanki śmietanki 30 % - pół szklanki
- 1 łyżka soku z cytryny - można pominąć lub dać więcej
- przyprawy i zioła: pół płaskiej łyżeczki soli; 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu; mała garść natki pietruszki lub tymianku
Świeże kurki należy oczyścić z piasku i roślin wśród których rosły. Można to zrobić w zlewie pod zimną, bieżącą wodą. Trzeba to jednak zrobić dość szybko, by nie moczyć za długo grzybów w wodzie. Każdą sztukę warto przepłukać osobno, a następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Kurki zostawiamy w całości, tylko bardzo duże sztuki przekroić na pół.
Jeśli użyjesz mrożonych kurek, to najpierw trzeba je rozmrozić, a następnie przełożyć je na sitko i ostrożnie przelać wrzątkiem, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym.
Nagrzać większą patelnię z grubym dnem. Wlać olej i wsypać posiekaną drobno cebulę. Podsmażać ją na średniej mocy palnika do czasu, aby się zeszkliła. Może się lekko zarumienić. Pod koniec smażenia cebuli dodać kilka obranych i pokrojonych drobno ząbków czosnku.
Na patelnię dodać oczyszczone kurki i posypać je przyprawami: pół płaskiej łyżeczki soli i 1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu.
Całość wymieszać i podsmażać na średniej mocy palnika około 10-15 minut (bez przykrywki). W ciągu partu minut kurki lekko się skurczą i puszczą trochę wody.
Po tym czasie na patelnię wlać 125 ml śmietanki kremówki 30 % (ewentualnie śmietanka 18 % do zup i sosów). Dodać 1-2 łyżki świeżo wyciskanego soku z cytryny.
Zamiast soku z cytryny można też dodać kapary z zalewy.
Całość zamieszać i podgrzewać na odrobinę wyższej niż niska mocy palnika przez kolejne 5 minut. Sos powinien w tym czasie lekko zgęstnieć. Jeśli sosu będzie mało, to można dolać na patelnię kilka łyżek bulionu drobiowego lub warzywnego albo wody odlanej z gotowanego makaronu. Przed wyłączeniem sprawdzić smak sosu i ewentualnie doprawić.
Na końcu posypać sporą garścią posiekanej natki pietruszki, którą z powodzeniem można zastąpić mniejszą garścią świeżego tymianku lub oregano.
Sos kurkowy najlepiej smakuje podany z kotletami z piersi kurczaka, np. według tego naszego ulubionego przepisu:
https://sielskagosia.blogspot.com/2023/08/nasze-ulubione-kotlety-z-piersi.html
podsmażonymi polędwiczkami lub dowolnym makaronem.
Składniki odżywcze i właściwości zdrowotne kurek
witaminy: A, B1, B2, C, D, PP i E,
sole mineralne: cynk, żelazo, potas, siarka, wapń, jod, błonnik.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz