19.08 Cypel Rewski
Cypel Rewski - wyjątkowe miejsce w Zatoce Puckiej
Na północy naszego kraju znajduje się osobliwy półwysep, piaszczysty skrawek lądu o szerokości zaledwie kilku metrów, ostro wcinający się w wody Zatoki Puckiej. To miejsce nie tylko niezwykłe w skali Zatoki Puckiej, ale też całego polskiego wybrzeża. Mający długość zaledwie jednego kilometra (zależnie od pogody, stanu morza, przypływów i odpływów) półwysep zachwyca nie tylko wypoczywających tu turystów.
Cypel Rewski jak sama nazwa mówi znajduję się w miejscowości Rewa około 16 kilometrów od Gdyni i 20 kilometrów od Pucka. Rewa, ze względu na swoje atrakcyjne położenie, jest popularnym miejscem turystycznym i wypoczynkowym. Plaże w tej miejscowości (i zaraz obok) są idealne do kąpieli, opalania oraz różnych form rekreacji nad wodą.
Cypel Rewski - zwany przez miejscowych rybaków Szpërk (Szperk lub Szpyrk)
to piaszczysty, wąski na kilkanaście do kilku metrów półwysep, który w czasie odpływu może wydłużyć się nawet do kilometra. Wówczas też, na powierzchni morza ukazują się ułożone w linii wysepki i mielizny, które są naturalnym przedłużeniem cypla. Gdyby nie sztucznie przekopana cieśnina (na potrzeby pływających kutrów rybackich) można by pieszo, przy zanurzeniu do szyi przejść aż do Kuźnicy na Helu. Dlatego od 2002 roku, odbywa się tą trasą tzw. "Marsz Śledzia". Grupa śmiałków - głównie ratowników i nurków ubranych w pianki - pokonuje dystans ok. 12 km. Część drogi, ok 900 metrów, wymaga przepłynięcia przez wspomnianą cieśninę tzw. Głębinkę.
Wspomniane mielizny (zwane Rybitwią Mielizną lub Ryfem Mew)- atrakcja Zatoki Puckiej można również obejrzeć osobiście. Wystarczy popłynąć np. wypożyczonym kajakiem. Trasa w jedną stronę zajmie niecałą godzinę. Oczywiście zalecana jest daleko idąca ostrożność z uwagi na możliwe zmiany warunków atmosferycznych. Wskazane jest także by nie zbliżać się do wypoczywających czasami na mieliznach fok. Ciekawostką militarną w tej okolicy jest spoczywający na dnie przy Ryfie Mew wrak polskiego okrętu podwodnego z lat 50 i 60-tych - ORP Kujawiak. Miejsce jego zatopienia (dla celów poligonowych) poznamy po wystającym nad wodę kiosku.
Wracając do Cypla Rewskiego- warto też wspomnieć o możliwości kąpieli przy nim, bowiem plaża w Rewie jest bezpieczna i płytka, a co za tym idzie - niemal zawsze z ciepłą wodą. Z tego względu corocznie uruchamiane są przy niej szkółki kitesurfingu.
Jak powstał Cypel Rewski?
Geneza powstania tego niezwykłego półwyspu jest równie interesująca jak sama przechadzka po nim. Po ostatnim zlodowaceniu, około 11 tysięcy lat temu, w znacznej części obszar, w którym dziś jest Zatoka Pucka oraz Zatoka Gdańska znajdował się ląd. Ok. 8 tysięcy lat temu w wyniku działania prądów morskich zaczął powstawać cypel, z którego później uformował się Półwysep Helski. Równolegle w miejscu, gdzie dziś znajduje się najbardziej wewnętrzna część Zatoki Puckiej (zaraz obok Pucka) natura tworzyła płytkie jezioro. Owy akwen od otwartego morza oddzielał kawałek lądu. Nawet dziś nie brakuje takich jezior odseparowanych od Bałtyku skrawkiem piasku – np. Sarbsko obok plaży w Ulinii czy Jezioro Dołgie Wielkie w pobliżu Zatopionego Lasu w Czołpinie. Wróćmy jednak do odpowiedzi na pytanie jak powstał Cypel Rewski. Wraz z biegiem czasu, pod wpływem prądów morskich, Półwysep Helski stawał się coraz dłuższy, jezioro coraz większe, a kawałek lądu oddzielający go od morza coraz węższy. Domyślacie się już co było dalej? Około 3 tysiące lat temu pasek lądu został całkowicie zalany wodą i do dziś jest mielizną. Jezioro natomiast, będące dziś częścią Zatoki Puckiej, połączyło się z Bałtykiem. Cypel Rewski jest zatem pozostałością po kawałku lądu, który niegdyś oddzielał jezioro od morza. Powstałą mieliznę, ciągnącą się z południa na północ, od Rewy aż do Kuźnicy na Półwyspie Helskim polecam zobaczyć na zdjęciu satelitarnym np. na Google Maps. Jest to niezwykła ciekawostka geograficzna.
Na końcu cypla
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz